Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ın Vekilinden Bakanlığa Bomba Sorular

Yozgat'ın Vekilinden Bakanlığa Bomba Sorular

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2014 Pazar 23:25
Yozgat'ın Vekilinden Bakanlığa Bomba Sorular

Durmaz, “Ormanlarda makine ile yapılacak olan işlerin, kooperatifler aracılığı ile orman köylüsü vatandaşlarımıza verilmeme sebepleri nelerdir? Orman köylüsü vatandaşlarımızın bahse konu mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

Orman köylüsünün orman işlerinde çalışarak geçimlerini temin ettiğini ve bu vatandaşların daha çok beden gücü ile çalıştığını hatırlatan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Yozgat’ta kooperatifler aracılığı ile çeşitli makine ve ekipman satın alan köylülerin ormanda makine gücüyle yapılacak işlerde de çalışmaya başladıklarını; ancak kendilerine, orman işlerinde makine gücü ile yapılacak işlerin durdurulduğu ilgililer tarafından sözlü olarak iletildiğini öne sürdü.

6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 40’ıncı Maddesiyle birlikte 09 Ocak 2011 tarih, 27810 sayılı resmi gazetede “ağaçlandırma erozyon kontrolü ve silvikültür işlerinde birim fiyat usulü ile hizmet alımlarına dair yönetmelik ile uygulama esasları”nı hatırlatan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, daha sonra şunları söyledi:

ORMAN KÖYLÜSÜ PERİŞAN VAZİYETTE

“Orman köylüsü vatandaşlarımız geçimlerini zorla temin etmektedirler, kooperatifler aracılığı ile borçlanarak aldıkları makinelerle iş yapamaz hale geldiklerinde, bu makinelerin borçlarını ödemeleri mümkün olmayacak, zaten zor geçimlerini sağlayan orman köylüsü vatandaşlarımız iyice perişan duruma düşeceklerdir.

İlgili kanun ve yönetmelik ortada iken bahse konu vatandaşlarımızın mağdur edilmeleri anlaşılır gibi değildir. Orman Köylüsü vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

Buna göre;

1- Ormanlarda makine ile yapılacak olan işlerin, kooperatifler aracılığı ile orman köylüsü vatandaşlarımıza verilmeme sebepleri nelerdir?

2- Orman köylüsü vatandaşlarımızın bahse konu mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık