Ana Sayfa Güncel Yozgat'ı Şoke Eden Olay!

Yozgat'ı Şoke Eden Olay!

29-31 Mart tarihlerinde yaşanılan soğuk hava ve don olayı nedeniyle zarar gördüğü ileri sürülen tarım alanlarında hasar tespit çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2014 Cuma 14:05
Yozgat'ı Şoke Eden Olay!
29-31 Mart tarihlerinde yaşanılan soğuk hava ve don olayı nedeniyle zarar gördüğü ileri sürülen tarım alanlarında hasar tespit çalışmaları aralıksız devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "Bazı tahıl ekili alanlarda da don olayından etkilendi. Alan taraması çalışmalarında ilk belirlemelere göre don olayına bağlı fazla bir zarar görünmüyor” diye konuştu.

Mart ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "Sert çekirdekli olarak adlandırılan meyveler de erken çiçek açtı. Mart ayının son günlerinde yaşanan ani hava değişikliği ve don olayı nedeniyle çiçeklenme döneminde olan meyveler zarar gördü" dedi.

Türkiye'nin önemli tarım bölgeleri arasında yer alan Yozgat'ta kaplama olarak adlandırılan meyve bahçesinin bulunmadığını, çiftçilerin kendi ihtiyaçları için dikimini yaptığı meyvelerin bulunduğunu, bunların da ilk belirlemelere göre ciddi zarar gördüğünü ifade eden Ziyaattin Özdemir, şöyle devam etti:

"Bazı tahıl ekili alanlarda da don olayından etkilendi. Devam etmekte olan alan taraması çalışmalarında ilk belirlemelere göre don olayına bağlı fazla bir zarar görünmüyor. Ancak, mevsimsel yağışların az düşmesine bağlı olarak genel olarak yüzde 20 civarında bir rekolte düşüklüğü beklentimiz var. Eğer beklenilen yağışlar zamanında düşerse, beklenilen zarar telafi olabilir."

Özdemir, ekiplerin yaşanılan don olayından zarar gördüğü belirtilen alanlarda zarar tespiti çalışmasının devam ettiğini, hazırlanacak raporların bakanlığa iletileceğini sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat Valiliği uyardı: İtibar etmeyin!

Yozgat Valiliği uyardı: İtibar etmeyin!

Yukarı Çık