Ana Sayfa Yozgat Yozgat'a İkinci Kazık!

Yozgat'a İkinci Kazık!

YSK’nın 30 Mart Mahallî İdareler Seçim Sonuçlarını iptal ettiği Ağrı ve Yalova’da, seçimi kazanabilmek için canhıraş bir çalışma örneği sergiliyor.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2014 Cuma 17:30
Yozgat'a İkinci Kazık!
Her iki ili de yatırıma boğan İktidar Partisi, trilyonlara baliğ yatırım taahhüdüne girmekle yetinmiyor, bakan ve milletvekilleriyle âdeta çıkarma yaparak netice kovalıyor.  AK Parti, Merkez nüfusu 145 bini bulan Ağrı’ya tamı tamına 500 milyon TL’lik yatırım sözü verdi. Yatırım kalemi içerisinde yok yok. İddiaya göre, İl, 1 Haziran’dan sonra baştan aşağı şantiyeye dönüşecek.

30 Mart 2014 Mahallî Seçimleri’nde çok küçük oy farkıyla Ağrı’yı BDP’ye, Yalova’yı da CHP’ye kaptıran AK Parti, YSK’nın her iki seçimi de iptal etmesi üzerine, işi şansa bırakmamak için var gücüyle çalışıyor. İki gün sonra yapılacak seçimler öncesi Hazine’nin musluğunu sonuna kadar açan İktidar Partisi, her iki ili de yatırım akıtacak.

Yerel kaynaklar, her iki ilin de tarihî boyunca hiç görmediği kadar bakan, milletvekili ve yönetici akınına uğradığına dikkat çekiyor. Kamuoyuna deklare edildiği kadarıyla, milletvekillerinin iddiasına bakılırsa, daha şimdiden hem büyükşehirler hem de bakanlıklar âdeta yağdırıyor.

AĞRI ŞANTİYEYE DÖNÜŞECEK

haber.7.com’un “Ak Parti’den Ağrı’yı uçuracak yatırım sözü” başlıklı haberine göre, önümüzdeki Pazar günü yapılacak seçimlerde AKP’nin “çok büyük farkla” kazanması durumunda, Ağrı’ya toplam 500 milyon TL’lik yatırım sözü verildi. Yatırım kalemleri içinde olimpik yüzme havuzlarından tutun, şehrin 50 yıllık ihtiyacını karşılayan binlerce araçlık otoparka, kent meydanı düzenlemesinden, kültür merkezleri, tiyatro ve konferans salonlarına, Nuh’un Gemisi replikasının yapımına kadar onlarca başlık yeralıyor. İktidar, Ağrı’nın her tarafını şantiyeye dönüştüreceğini önemle öne sürüyor.

Bu son örnek bir kez daha gösterdi ki, İktidar Partisi kazancın kolay olmadığı yerleşim birimleri için kesenin ağzını açarken, “çantada keklik” gördüğü ve “taşı koysa kazandıracağı bölgeler”i görmezden geliyor.

YOZGAT YİNE GARİP KALACAK

1992’den bu yana genel-yerel tüm seçimlerde yüzde 70’lere dayanan destek veren ve bu destekle 81 vilayette hep ilk 10 vilayet içerisinde yeralan Yozgat, İktidar Partisi için hep “elde var bir” mesabesinde tutuldu. Yozgatlının desteği hiçbir zaman makbul bulunmadı. “Nasıl olsa destekler” inancı, ilgi ve ihtimamın kaygı uyandıran diğer illere yönelmesine yol açtı.

AKP, geri düştüğü ya da başa baş mücadele yürüttüğü illere yatırım yağdırdı, uzak ara önde olduğu illere ise üvey evlat muamelesi uyguladı.

Yozgat, ne yazık ki bu tezin baş örneği olarak dikkat çekiyor.

Yenigün gerçeğe sürekli projeksiyon tutuyor, Yozgatlı inadına AKP’den yana tavır koyuyor. Kaybeden hep Yozgat oluyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık