Ana Sayfa Yozgat Yozgat'a Dev Yatırım İmzalar Atıldı

Yozgat'a Dev Yatırım İmzalar Atıldı

Üç etaptan oluşan Spor Vadisi’nin birinci etap ihalesi gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2014 Perşembe 14:47
Yozgat'a Dev Yatırım İmzalar Atıldı

Yozgat’ın değişimine önemli katkılar sunacak Spor Vadisi 1’inci Etap Tesisler için imza töreni Vali Abdulkadir Yazıcı ve Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın katılımıyla gerçekleşti. Spor Vadisi’nin Yozgat’a kazandırılmasındaki katkılarından dolayı TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a teşekkür eden Vali Yazıcı,  “3 etaptan oluşan vadinin 1’inci etabının ihalesini imzalamış olmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Hemşehrilerimizi Yozgat içerisinde daha fazla tutabilme, tatillerini burada geçirmelerini sağlamak istiyoruz.  Ayrıca Yozgat içindeki gençlerimizin sosyal hayatlarını canlandırma noktasında da Spor Vadisi önemli bir açığı kapatacak” diye konuştu.

 

Valilik toplantı salonunda yapılan törende konuşan Vali Yazıcı,  iki yıldır üzerinde çalışılan Spor Vadisi’nin önemli bir dönüm noktasına gelindiğini, 3 etaptan oluşacak Vadi’nin 1’inci Etap çalışmalarının başlanacağını söyledi.

Spor Vadisi’nin kentin sosyal hayatı hareketlendirmenin yanı sıra gerek yurt içinde gerek yurt dışından gelen Yozgatlılara önemli katkılar sunacağını vurgulayan Yazıcı, “Hemşehrilerimizi Yozgat içerisinde daha fazla tutabilme, tatillerini burada geçirmelerini sağlamak istiyoruz.  Ayrıca Yozgat içindeki gençlerimizin sosyal hayatlarını canlandırma noktasında da Spor Vadisi önemli bir açığı kapatacak” diye konuştu.

Kentte sosyal alanların yetersiz olduğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

1’İNCİ ETAP İÇİN 25 MİLYON HARCANACAK

“Sosyal alanların yetersizliğinin tespiti ile bu yola çıktık. Nohutlu Göleti ve çevresinin değerlendirmek istedik. Bin 700 dönüm bir alanın boş durduğunu ve bunu da hemşehrilerimizin hizmetine sunmak istedik. Bunu için bir taraftan istimlaklere başladık. Bir taraftan da proje üzerinde çalışmaya başladık. Alacağımız kararın isabetli bir karar olması için çok ayrıntılı düşündük. Projenin yavaş ilerlemesi istimlâk işlemlerinin devam etmesi nedeniyle oldu. Bugün sözleşmesini imzalayacağımız ihalenin bedeli 8,5 milyon lira ancak il tipi gençlik merkezi de yine 5 milyondan fazla bir rakam oluşturuyor. Hepsini topladığımızda şu anda 25 milyon liralık bir yatırım bu sahaya yapılacak. Spor vadisi çalışmalarına belediye ile başladığımızı hatırlatmak isterim. Valilik ve İl Özel İdaresinin yapacağı  çalışmalardan sonra asıl görev belediyenin olacaktır.”

1’İNCİ ETAP’TA YOK YOK

1’inci Etap’ta yüzme havuzu, gençlik merkezi, sporcu fabrikası binası, 400 metre atletizm pisti, 3 adet basketbol ve voleybol sahası, 3 adet pota sahası, 2 adet mini futbol sahası, 2 adet tenis kortu, uzun atlama sahası, pinpon sahası, tırmanış duvarı, kay kay pisti, gazebolar, seyir terası, uçurtma tepeleri 735 kişilk açık amfi tiyatro, fitness alanı, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve sosyal alanlar yer alıyor. 

GEZİ TRENİ VE DAĞ KIZAĞI 2’NCİ ETAP’TA

2’nci Etap’ta ise dağ kızağı, macera parkı, bungalov evleri ve bağlı sosyal tesis binası, gezi treni ve tünel, iskeleler ve kayık üniteleri, bisiklet evi ve yolları, kuş gözlem ve seyir kuleleri, hobi bahçeleri, gölet düzenlemesi ve piknik alanları, fitness alanı, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve köprüler bulunacak.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI 3’ÜNCÜ ETAP’TA

3’üncü Etap’ta yaklaşık 100 bin adet ağaç dikilecek. Bu etapta yapılması gerekenlerin çoğu gerçekleşti. 15 bini boylu ve büyük fidanlar olmak üzere 85 bin civarında ağaç dikildi.  Sulama sistemleri ihale edildi. Su depoları yapıldı. Sıcaklar bastırır bastırmaz 15 bin adeti bulan 1,5-2 metre boyundaki ağaçlar sulanmaya başlanacak.

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Adnan Daldal ve yüklenici firma ile protokollere karşılıklı imzalar atıldı. Vali Yazıcı ve Belediye Başkanı Arslan, vadinin Yozgat’a hayırlı olmasını diledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık