Ana Sayfa Güncel Yozgat Valisi Yurtnaç makamında ağırladı

Yozgat Valisi Yurtnaç makamında ağırladı

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısı ile Yozgat’ta barınan göçmenleri makamında misafir etti.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2016 Cuma 14:11
Yozgat Valisi Yurtnaç makamında ağırladı

Yurtnaç, “şu anki barındığınız yerdeki hayat şartlarının daha iyi olması için çalışıyoruz. Bu şehrin valisi olarak sizin bu şehirde olmanızdan ve size hizmet etmekten onur duyuyorum” dedi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ı makamında ziyaret eden Suriye, Somali, Irak ve Afganistan uyruklu göçmenler, Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine kendilerine kapılarını açtıkları için teşekkür ederek Türkleri kardeş olarak gördüklerini söyledi. Vali Kemal Yurtnaç ise, ülkelerindeki savaştan dolayı ülkemize gelen göçmenleri muhacir olarak gördüklerini ve bunun Ensar-Muhacir kardeşliği olduğunu ileri sürdü.

MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Türkiye’nin tüm İslam alemine desteği vardır. Bu desteği elimizden geldiğince sizlere de gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. Sizlerin burada yaşadığınız yerlerde bazı sorunlar olabilir. Bunların ortadan kalkması için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi. Göçmenlerin geçici bir süre Yozgat’ta olduklarını ifade eden Vali Yurtnaç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizler geçici bir süre buradasınız. Burada kaldığınız sürece çocuklarınızı okullara gönderin. Onlar Türkçeyi öğrensinler. Hayatlarında destek alırlar. Zaten okula giden çocuklarınız için servis ayarladık. Bu çocuklara özellikle önem veriyoruz. Kışlık giyecekleri ayakkabılarında eksiklik varsa onları da tamamlayacağız. Şu anki barındığınız yerdeki hayat şartlarının daha iyi olması için çalışıyoruz. Bu şehrin valisi olarak sizin bu şehirde olmanızdan ve size hizmet etmekten onur duyuyorum.

BİR VE BERABER OLMALIYIZ

 Allah toplumları kavimler halinde yarattı. Farklı ülkelerin vatandaşıyız ama aramızda hiçbir fark yok. Çocuklarınızı kendi çocuğumuz gibi seviyoruz. Sizleri kendi kardeşimiz gibi sevip bağrımıza basıyoruz. Şunun bilincinde olalım ki herkes kendi ülkesinde kendi memleketinde daha mutludur. Bizler de elimizden geldiğince sizlere burada yabancılık çekmemeniz için elimizden geleni yapacağız. Belki Somali’de, Suriye’de, Irak’ta savaş olmadan önce herkes mutlu mesut yaşıyordu. Bu savaşı başlatan kötü niyetli devlet ve milletleri de iyi bilmemiz lazım. Biz İslam ülkeleri olarak, Müslümanlar olarak bir ve beraber olmalıyız.” 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık