Ana Sayfa Güncel Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Amasya'ya gitti

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Amasya'ya gitti

Amasya’da 6 ilin yöneticilerinin katılımıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Yeşilırmak Havzası Koruma Eylem Planı toplantısı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2017 Cuma 12:41
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Amasya'ya gitti

 Amasya Valisi Salih Işık’ın ev sahipliğinde belediye kültür merkezinde gerçekleşen yılın ilk toplantısına, Vali Kemal Yurtnaç’ın yanısıra, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tokat Valisi Cevdet Can, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Sivas Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ile çeşitli kurumlardan ve çevre illerden temsilciler katıldı. T

oplantıda, Yeşilırmak Havzası’nda akarsu ana ve yan kollarda meydana gelen kirliliği önlemek maksadıyla yapay sulak alanlarının oluşturulması, su kaynaklarına yapılan müdahalenin izlenmesi ile ilgili genelgenin değerlendirilmesi, Yeşilırmak Havzası içerisinde bulunan illerde yapılan su koordinasyon toplantıları kararlarının gözden geçirilmesi gibi konular ele alındı.

KİRLİLİK EN ÖNEMLİ SORUN KAYNAĞI

Türkiye’deki büyük akarsuların doğduğu kaynaktan denize döküldüğü noktaya kadar olan sahaları ifade eden Yeşilırmak Havzası’nda 25 su havzası bulunuyor.

Havzaya ismini veren Yeşilırmak Nehri, Sivas sınırları içerisinde yer alan Köse ve Kızıldağ Dağlarının yamaçlarından doğup Samsun’un Çarşamba ilçesinden Karadeniz’e dökülüyor. Havzanın Türkiye alanına oranı yüzde 5’e tekabül ediyor.

 Tokat, Samsun, Amasya, Çorum, Sivas, Gümüşhane, Yozgat, Giresun, Erzincan, Ordu ve Bayburt olmak üzere 11 il havza sınırları içerisinde yer alıyor. Havza içerisinde Tokat, Samsun, Amasya, Çorum’un da olduğu 4 il merkezi ile birlikte 194 belde bulunuyor.

 2009 nüfus sayımı sonuçlarına göre havza nüfusu 1 milyon 866 bin 200 kişi olarak belirlendi. Çekerek Irmağı, Kelkit Çayı, Tersakan Çayı, Destek Çayı, Deli Çay ve Kuru Çay Yeşilırmak Nehri’nin en önemli kolları oluşturuyor.

Havza bazında birden çok il ve çok fazla miktarda kurum, kaynak planlama ve kullanım faaliyetleri bulunuyor. Sadece il bazında öngörüler üzerine kurulan planlamalar zaman zaman kıt kaynakların israfına neden oluyor. 

Bu nedenle su kaynaklarının havza bazında ele alınması ile su kaynaklarının havza bazında daha etkin yönetimini sağlayacak, havzalarda görev ve yetkileri net olarak tanımlanmış, havza yönetim heyetleri meydana getirildi. Havza yönetim heyetleri,  20 Mayıs 2015 tarih, 29361 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan havza yönetim heyetlerinin teşekkülü, görevleri, çalışma usul ve esasları hakkındaki tebliğ gereği oluşturuldu. İlgili tebliğ gereği 6 ayda bir toplantı yapılması öngörülüyor.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat'ta şimdiye kadar kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Yozgat'ta şimdiye kadar kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık