Ana Sayfa Ekonomi Yozgat TSO üyelerine TOBB’dan nefes kredisi verilecek

Yozgat TSO üyelerine TOBB’dan nefes kredisi verilecek

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iki banka ve bir kredi fonu işbirliğiyle ortaya çıkan kredi anlaşması hakkında oda üyelerini bilgilendirdi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2016 Pazartesi 23:19
Yozgat TSO üyelerine TOBB’dan nefes kredisi verilecek

 “Ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olan, istihdam sağlayan, ihracat ve ithalat rakamlarının önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin “ucuz işletme kredisi nasıl bulabilirim” sorununa çare olabilecek bir uygulamayı Odamız üst kuruluşu olan TOBB uygulamaya soktu” diyen Özışık, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle KOBİ’lere 5 milyar lira kredi sağlayacak. “TOBB Nefes kredisi” kapsamında KOBİ’lere yıllık yüzde 9,90’a denk düşen, aylık 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi temin edecek. 3 ay içerisinde yaklaşık 80 bin KOBİ’nin bu krediyi kullanması öngörülüyor.

 YILLIK YÜZDE 9.90 FAİZ

 Özellikle KOBİ firmalarının günümüzdeki yüzde 15 ve yüzde 18 arasında faiz ile kredi kullandığı göz önüne alındığında nefes kredisi faiz oranı yüzde 9.90 / yıl olması çok önemli. Aylık faiz oranı yüzde 0.83’e denk gelmektedir. Aylık taksitleri 881 TL olacak, toplamda 10 bin 575 TL geriye ödenecektir.    KOBİ kredilerinin en önemli sorunlarından birisi de yeterli teminata sahip olunamamasıydı. Bu nedenden dolayı birçok banka ‘borçluluğunun yüksek veya yeterli olmasından’, ‘yeterli özvarlığa sahip olmamasından’, ‘mali verilerinin yetersizliğinden’ gibi  nedenlerle krediyi reddediyordu. KGF Nefes Projesi ile birlikte teminat sorununa da çözüm bulacak. Daha önce KGF Hazine Kaynaklı kredilerinde yüzde75 kefalet oranıyla kefalet verirken, proje özelinde, kefalet oranını yüzde 85’e çıkartıldı.

 EN FAZLA 50 BİN TL KREDIYE ONAY VAR

   Nefes kredisi şartları ise; en fazla 50 bin TL’ye kadar kullanılabilecek. En uzun vade 12 ay olabilecek. Bu krediye sadece TOBB’a bağlı Oda üyeleri faydalanabilecek. Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kullanamayacaklar. Kredi kullanmak isteyen odamız üyeleri Ziraat Bankası ve Denizbank’a başvurmaları yeterli olacaktır.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık