Ana Sayfa Ekonomi Yozgat Süt İşletme Tesisi’nin açılış tarihi belli oldu

Yozgat Süt İşletme Tesisi’nin açılış tarihi belli oldu

2011 yılında Yozgat'a kazandırılan ve 122 kişiye istihdam sağlayan Et ve Süt Kurumu, ilimizdeki tesislerinde ürettiği Sucuk ve Yozgat Kavurması’nı ülke genelinde satışa sunuyor.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2021 Salı 20:16
Yozgat Süt İşletme Tesisi’nin açılış tarihi belli oldu

Günlük 400 hayvan kesim kapasitesine sahip ve 2020 yılında 5 bin 100’ün üzerinde büyükbaş hayvan kesimi gerçekleştiren Et ve Süt Kurumuna Haziran sonunda Süt Üretim Tesisleri kazandırılmış olacak.

HAZİRAN AYINDA AÇILMASI PLANLANIYOR

Yozgat Valisi Ziya Polat Et ve Süt Kurumu Yozgat Et Kombinası Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Müdür Alpaslan Kılıç’tan kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Tesiste incelemelerde bulunan Yozgat Valisi Polat, Haziran ayı sonunda Süt Üretim Tesisini de ilimize kazandırılacağını ifade etti.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Yozgat Valisi Polat “Et ve Süt Kurumu Yozgat’ımız için önemli. Bugün Yozgat’ta üretilen Yozgat Kavurma ve Sucuk Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunuluyor. Bu ürünler tamamen Yozgat’ımızda yetişen hayvanların kesimi ile gerçekleştiriliyor. Tamamen steril, güvenle yiyebileceğimiz ürünler. Haziran sonunda Et ve Süt Kurumu bünyesindeki tesisler içerisinde Türkiye de ilk ve tek olacak olan ve beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, krema, tereyağı üretimi yapılacak Süt İşletme Tesisi faaliyete geçecek. Bu tesisimiz günlük 90 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak.  Bu şekilde üreticilerimize de büyük destek sağlanmış olacak. Bu yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık