Ana Sayfa Sağlık Yozgat Şehir Hastanesi koronavirüs aşıları için hazır!

Yozgat Şehir Hastanesi koronavirüs aşıları için hazır!

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi kapsamında 20 odanının aşı odası olarak hazır hale getirildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2021 Perşembe 21:49
Yozgat Şehir Hastanesi koronavirüs aşıları için hazır!

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi kapsamında 20 odanının aşı odası olarak hazır hale getirildiğini söyledi.

 Başhekim Kozan, yaptığı açıklamada; Bakanlığın genelgesi kapsamında 400 yatak kapasitesinin üzerinde bulunan hastanelerin 20 aşı odası bulundurma zorunluğu taşıdığını bu çerçevede kendilerinin de hastanelerinde 20 oda’yı aşı odası olarak hazır hale getirdiklerini ifade etti.

Başhekim Kozan,”Sağlık Bakanlığının genelgesinde, hastane yatak sayılarına göre bulundurulması gereken aşı odası sayısı belirtiliyor. Yatak sayısı 400-999 arası olan hastanelerde 20 aşı odası bulundurulması gerekiyor. Bizim hastanemiz de 400 yatağın üstünde olduğu için 20 aşı odası hazırladık. Bu konuda hangi grupların aşılanmasına başlanacağı basın, web sitesi vb. yollarla vatandaşları duyurulacaktır”dedi.

KOLAY ULAŞILABİLEN FERAH BEKLEME ALANIDA OLUŞTURDUK

Aşı uygulaması yapılacak vatandaşların hastaneye randevu alarak gelmesi gerektiğini söyleyen Başhekim Kozan, “Sağlık Bakanımızın belirttiği gibi “Aşı uygulama odaları hastane bünyesinde kolay ulaşılan bir yerde ve geniş, ferah bekleme alanı oluştururduk. Vatandaşların odaya ulaşımında hastanenin girişinden itibaren yönlendirme levhaları ve yönlendirme elemanı ile ulaşım kolaylaştırdık. Aşı uygulaması yapılacak vatandaşlar hastanelere randevu alarak gelecek. Aşı odaları, poliklinik odalarından uzakta ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlandığını belirterek, aşı uygulama alanlarında el antiseptiği erişilebilir bir yere yerleştirdik.” diye konuştu.

MERKEZİ HEKİM RANDEVU SİSTEMİ ÜZERİNDEN 182 ARAYARAK AŞI HAKLARI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENEBİLECEKLER

“Hastalar gelmeden önce e-Nabız veya MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) 182 üzerinden aşı hakları olup olmadığını öğrenebilecek ve aşı hakları varsa randevu oluşturabilecekler.”diyen Kozan, “İster aile sağlığı merkezlerinden ister hastanemizden bu randevuyu alabilecekler. Randevusunu oluşturduktan sonra hastaneye gelenler, aşı odalarına teker teker alınarak muayene edilecek. Gelenlerin daha önceki hastalıklarına dair öyküsü, alerjisinin olup olmadığı, özellikle aşı bileşenine ait alerji öyküsünün olup olmadığı sorgulanacak. Ateşli bir hastalığının olup olmadığı, aşı olmasına engel bir durum olup olmadığı aydınlatılacak. Eğer aşı olması için bir engel yoksa aşılanacak. Aşılananların en az 30 dakika hastanede kalması gerekiyor. “Olası bir yan etki durumunda müdahale edilmesi amacıyla aşı odalarının yanında müdahale odalarımız mevcuttur. Müdahale odalarında, acil durumda müdahale edilmesi için her türlü personelimiz ve ilaç bulundurulmaktadır.”ifadelerini kullandı.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ta kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı? İl Sağlık Müdürlüğü açıkladı

Yozgat’ta kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı? İl Sağlık Müdürlüğü açıkladı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık