Ana Sayfa Siyaset Yozgat Milletvekili Başer’den Çok Konuşulacak Açıklamalar

Yozgat Milletvekili Başer’den Çok Konuşulacak Açıklamalar

Ak Parti Yozgat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi Av. Yusuf Başer, 17 Aralık operasyonuna ilişkin MHP tarafından Meclis araştırması açılmasına ilişkin vermiş olduğu önergenin aleyhinde söz aldı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2015 Pazar 12:14
Yozgat Milletvekili Başer’den Çok Konuşulacak Açıklamalar

  Operasyonun Ak Parti’yi seçimle iktidardan düşüremeyeceğini anlayan çevreler tarafından düzenlendiğini belirten Başer, “17 Aralık operasyonu darbe girişiminin adıdır ve inşallah bundan sonra AK Parti'yle beraber eski Türkiye alışkanlıkları artık tarihin çöp sepetine atılmıştır. Bundan sonra darbe, inşallah, Türkiye Cumhuriyeti devletinde olmayacaktır” dedi.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, TBMM Genel Kurulu’nda 17 Aralık operasyonuna ilişkin MHP tarafından Meclis araştırması açılmasına ilişkin vermiş olduğu önergenin aleyhinde söz aldı.

BAŞER MECLİS’TE KONUŞTU

17 Aralık operasyonu kapsamında dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nda yer alan, Anayasa Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi Av. Yusuf Başer, operasyonla varılmak istenilen hedefleri özetledi. Seçimle iktidardan indiremeyeceklerini anladıkları Ak Parti’yi yıkmak dış güçlerle, işbirlikçilerinin böyle bir darbe girişiminde bulunduklarına değinen Başer, şu görüşlere yer verdi: “17 Aralık operasyonu, demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olan seçimler yoluyla AK Parti'yi iktidardan düşüremeyeceğini anlayan, Türkiye'nin güçlenmesinden, kalkınmasından rahatsız olan uluslararası çevrelerin ve onların yerli işbirlikçilerinin ve onların emir erliğini yapanların, hukuku ayaklar altına alanların "Dönemin Başbakanı" ifadesini kullanacak kadar alçalmak suretiyle fezleke hazırlamalarının adıdır. Kendilerine hâkim ve savcılık yeminlerini yok saymak suretiyle, emir ve talimatı yasadan ve Anayasa'dan alması gereken ve hukuka en fazla saygılı olması gereken hâkimlerin, savcıların…ve kolluk güçlerinin AK Parti kurucu Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan, millet iradesine gem vurmak isteyenlerin yolsuzluk adı altında darbe girişiminde bulunmasının adıdır 17 Aralık operasyonu.

HUKUKU YOK SAYDILAR

17 Aralık operasyonu hukuk adına hukuksuzluğu meşru sayma operasyonunun adıdır. Biz AK Parti olarak hukuk devletinin tastamam uygulanmasını, gerçek anlamda devlet kurumlarının ve kişilerin hukuka bağlı kalmasını istedik, istemeye de devam edeceğiz. Hiç kimsenin, özellikle de adalet dağıtan yargı organlarının, yargı mensuplarının ve kolluk kuvvetlerinin suç işleme özgürlüğünün olmadığını dün de söyledik, bugün de söyledik, yarın da söylemeye devam edeceğiz.

17 Aralık operasyonu, değerli kardeşlerim, darbe girişiminin adıdır ve inşallah bundan sonra AK Parti'yle beraber eski Türkiye alışkanlıkları artık tarihin çöp sepetine atılmıştır. Bundan sonra darbe, inşallah, Türkiye Cumhuriyeti devletinde olmayacaktır. O Türkiye eski Türkiye'de kalmıştır.

17 Aralık soruşturması ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, yardım etmek, rüşvet almak ve vermek, rüşvete aracılık etmek, mal varlığı değerlerini aklamak, fuhşa aracılık etmek suçlarını işledikleri iddiasıyla açılmış olmasına rağmen maalesef soruşturma dosyalarında bu suçlardan yüzde 90'ıyla ilgili hiçbir araştırma yapılmamıştır. Dolayısıyla, bu operasyon yargı eliyle, seçilmiş Hükûmete darbe girişiminin adıdır. AK Parti'yi yolsuzluk adı altında iktidardan uzaklaştırma soruşturması olduğu açıktır.

17 Aralık operasyonu hukuku katletme operasyonudur. AK Parti dün olduğu gibi bugün de hukuku katletme operasyonuna "Dur!" diyecek, darbe girişimlerine "Dur!" diyecek. Hukukun üstünlüğünü dün olduğu gibi bugün de ve yarın da savunacağız inşallah.

SORUŞTURMA RAPORLARI OKUNMADAN AHKAM KESİLİYOR

17 Aralık darbe girişimi soruşturmasının başlamasıyla ilgili, değerli kardeşlerim, hiçbir somut olay yoktur. Soruşturmanın ne zaman başladığı belli değildir; 2008 tarihinde yapılan bir ihbarla mı başladığı belli değildir, 2007 tarihinde…

Kapıkule Gümrük Kapısındaki 252 kilogram eroin operasyonuyla ilgili de başladığı belli değildir. Eğer Soruşturma Komisyonuyla ilgili olarak raporlarımızı okumuş olsaydınız bununla ilgili buraya, Meclise tekrar 17 Aralık operasyonuyla ilgili yeni bir araştırma önerisi getirmezdiniz. Okumadınız, dosyayı bilmiyorsunuz, sadece ahkâm kesmeye devam ediyorsunuz. Eğer Soruşturma Komisyonu raporlarını okumuş olsaydınız şu an burada cekcekcek konuşmayacaktınız.

Soruşturma doğrudan CMK'nın 135'inci maddesine göre telekomünikasyonun denetlenmesi yoluyla başlamıştır. İlk telekomünikasyonun denetlenmesi kararı verildiği anda dosya içeriğinde, kuvvetli suç şüphesini gösteren dosyada hiçbir belge yoktur.

Sizler de maalesef, bugün, onların temsilciliğini ve savunuculuğunu yapıyorsunuz. Acı olan taraf da budur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık