Ana Sayfa Yozgat Yozgat Lisesi Tarihe Işık Tutacak!

Yozgat Lisesi Tarihe Işık Tutacak!

Yozgat Lisesi’nde restorasyon çalışması başladı. Duvarları yıkılmaya başlanan tarihi lise gün yüzüne çıktı. Vali Yazıcı, “Çalışmalarımız bittiğinde lise civarında vatandaşlarımız, Yozgat Lisesi’nin tarihi ihtişamını görerek yürüyecek” dedi.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2014 Cuma 14:39
Yozgat Lisesi Tarihe Işık Tutacak!
Caddeye bakan yüksek duvarlarla çevrili olan ve çevresinden geçenlerin dahi haberdar olmadığı Tarihi Yozgat Lisesi’ni gün yüzüne çıkarma çalışmalarına start verildi. İl Özel İdaresi tarafından hazırlanarak, Yozgat Belediyesi’yle işbirliği içerisinde Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulan ve onay alınarak projesi 877 bin TL’ye ihalesi yapılan Yozgat Lisesi’nde çalışmalar başladı.

TARİHİ İHTİŞAMI GÖRÜLECEK

Yozgat’ın nadide tarihi eserlerinden Yozgat Lisesi’ne geçmişte gerekli hassasiyetin gösterilmediğine dikkat çeken Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, “Biz, bu eserlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımız bittiğinde lise civarında vatandaşlarımız, Yozgat Lisesi’nin tarihi ihtişamını görerek yürüyecek” dedi.

CADDEYLE BÜTÜNLEŞECEK

Tarihi lisede, ilk etapta bahçe duvarlarının düzenlenmesi ve çevre düzenleme işi ihale kapsamına alındı. Buna göre bahçe duvarları değişip, andezit taşı ile kaplanırken, ön cephedeki duvar iki metre geriye çekilerek diğer Lise Caddesi’ndeki caddeyle simetrik olarak aynı hizaya getirilmesi planlanıyor. Daha sonra kot bir buçuk metre düşürülüp, insanların Lise Caddesi’ne bakış açısı karşı karşıya getirilmesi düşünülüyor.

 Bahçe içerisindeki tüm kaplamalar ise andezit taşıyla yine Celal Atik Okulu tarafındaki duvar kaldırılarak iki metre lise tarafına çekilecek ve kesme taşla kaplanacak. Ayrıca ağaçlarda ise herhangi bir kesme veya sökmenin de söz konusu olmayacağı belirtildi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık