Ana Sayfa Güncel Yozgat Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan Çok Önemli Deprem Açıklaması

Yozgat Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan Çok Önemli Deprem Açıklaması

Yozgat Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Çelebi Altuntaş, merkez üssü Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi olan ve Yozgat ile birlikte ilçelerinde de etkili olan depremlerin vatandaşı tedirgin ettiğini söyledi. Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu ve bu tür olayların hep yaşanacağını belirten Altuntaş; “Depremlerle yaşamaya alışmak zorundayız. Zira depremler öldürmez, çürük binalar insanları öldürür” dedi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 08:39
Yozgat Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan Çok Önemli Deprem Açıklaması

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde meydana gelen ve Yerköy ile Yozgat’ta da endişeye neden olan deprem alınması gereken önlemleri de yeniden gündeme getirdi.

KAOS ORTAMI DAHA TEHLİKELİ

İlki 5,0, ikincisi 3,8 şiddetinde artçı olarak yaşanan merkez üssü Çiçekdağı olan depremlerin ardından konunun uzmanlarından da açıklamalar gelmeye başladı. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Çelebi Altuntaş, depremlerden dolayı tüm Yozgat ve Kırşehirli vatandaşlara geçmiş  olsun dileğinde bulunarak, depremle birlikte oluşan kaos ortamının depremden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

ASIL SORUN ÇÜRÜK BİNALAR

'Depremlerde ölümlerin çürük binalardan kaynaklı olduğunu söyleyen Altuntaş, “Depremler insanları öldürmüyor, çürük binalar öldürüyor. Bizler çürük binaları güçlendirmediğimiz sürece korkulu rüyalar görmeye devam ederiz.  Ki, depremlerle yaşamaya alışmaktan başka çaremiz yok” dedi.

Depremlerde ölümlerin daha çok çürük binalardan kaynaklı olduğunu söyleyen Altuntaş; “Deprem öldürmüyor, çürük binalar öldürüyor. Önce oturduğumuz bina sağlam mı, Deprem yönetmeliğine uygun yapılmış mı bunlara dikkat etmeliyiz. Çürük, temelinden çatısına  zafiyeti bulunan binalar yapıyoruz sonra da ah vah ediyoruz. Önce herkes oturduğumuz binanın, yapının sağlamlığını kontrol etmeliyiz. Oturduğu ev veya işyeri deprem yönetmeliğine uygun mu değil mi, deprem sigortası yapıldı mı bunları sorgulayarak önlemini almalı” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık