Ana Sayfa Yozgat Yozgat İşkur Sahaya İniyor

Yozgat İşkur Sahaya İniyor

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 12 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması yapacak.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 12:57
Yozgat İşkur Sahaya İniyor

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 12 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması yapacak. Çalışma ile birlikte Yozgat işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir. Araştırma kapsamında 10 ve daha fazla istihdam oluşturan 590 işyeri ziyaret edilecek. İşyeri ziyaretleri "her işsize, her işverene bir danışman" sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecek.

İl genelinde gerçekleştirilecek talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri kayda geçirileceği gibi 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecek.

Çalışma ile birlikte Yozgat işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek.

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacak. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükçe konusuna hâkim, güçlü bir ekip tarafından koordine edilecek. İşyeri ziyaretleri "her işsize, her işverene bir danışman" sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecek.

590 İŞYERİ GEZİLECEK

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı 590 işyerinde icra edilecek. Alan uygulaması bizzat Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek yapılacak. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecek.

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından yerine getirilecek. Çalışmanın sonuç raporunda Yozgat işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacak. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanıyor.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık