Ana Sayfa Ekonomi Yozgat İlk Kaz Günleri Etkinliği gerçekleşti

Yozgat İlk Kaz Günleri Etkinliği gerçekleşti

Yozgat Valiliği ve Bozok Üniversitesince, Yozgat Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, Oran Kalkınma Ajansı ve Yozgat Kaz Yetiştiricileri Derneğinin de katılımı ile kaz yetiştiriciliği ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla "Kaz Günü Etkinliği" düzenlendi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2016 Cumartesi 16:19
Yozgat İlk Kaz Günleri Etkinliği gerçekleşti

Vali Kemal Yurtnaç, programda yaptığı konuşmada, mahalli kültürün yaşatılması gerektiğini belirterek, "Bunlar folklorik şeyler. Halkın geçmişini, geleneğini gündemde tutmak amacıyla yapılan etkinlikleri her zaman destekliyorum" dedi.

VATANDAŞLARA KAZ ETİ DE İKRAM EDİLDİ

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey de Yozgat'ta damızlık kaz üretiminde önemli bir mesafe alınacağını ifade ederek, "Kaz üretiminin Yerköy ilçemize ve ilimize çok büyük katkı sunacağını düşünüyoruz. Bugünkü etkinlik bir manada bunun tanıtımı gibi oldu." diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlikte, arabaşı hamuru yutma yarışması da yapıldı. Yöresel bir yemek olan ve kaz etiyle yapılan arabaşı çorbasıyla hamuru yutma yarışmasında keyifli anlar yaşandı.

Yarışmacılar, üst üste koydukları hamuru yutmakta zorlanırken, hamuru yutmayıp çiğneyenler, yarışmadan diskalifiye edildi. Yarışmayı, bir kaşığa dört arabaşı hamuru koyup yutan Osmaniyeli üniversite öğrencisi İbrahim Ertik kazandı.

 

Daha sonra programa katılan vatandaşlara arabaşı ve kazlı pilav ikramında bulunuldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık