Ana Sayfa Yozgat Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Kararlı!

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Kararlı!

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Kararaslan, sağlık müdürlüğü personeli ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2014 Pazar 23:43
Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Kararlı!

Yozgat'ta gebelik ve doğuma bağlı oluşabilecek anne ve bebek ölüm ve zarar görmelerini önleyebilmek için kurumlar arası işbirliği konusunda neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Vali Yardımcısı Yavuz Güner, “bütün kurumların işbirliği ile anne ve bebek ölümlerinin önlene geçilebilir" dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Kararaslan, sağlık müdürlüğü personeli ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Yavuz Güner, anne ve bebek ölümünün hem ailede hem de toplumumuzda büyük yaralar oluşturduğunu, bu konuda sadece sağlık çalışanlarının değil diğer kurumların da üzerlerine düşen görevler bulunduğunu söyledi. Gerek anne adaylarının gerekse ailelerinin bilgilendirilerek güvenli bir hamilelik süresi ve sağlıklı bir doğum için farkındalıklarının artırılması adına eğitilmeleri gerektiğini belirten Güner, "Bunu da sadece sağlık çalışanlarının değil sektörler arası işbirliği çerçevesinde topluma ulaşabilecek her kurumun yapması gerekmektedir. Ayrıca acil yardım süresi içinde hastanın aciliyetini zamanında ilgili yerlere ulaştırabilmesi için haberleşme sistemleri ile ilgili kurumların, hastanın nakli esnasında ulaşım sağlamakla ilgili kurumların üzerlerine düşen görevler vardır. Bütün kurumların işbirliği ile anne ve bebek ölümlerinin önlene geçilebilir" dedi.

ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ HİÇ YAŞANMASIN

Toplantıda bir sunum yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, anne ve Bebek ölüm oranının sağlık ölçütü göstergesi olduğunu ve Yozgat ilinde bu oranların Türkiye ortalamasının altında olduğunu kaydetti. Yapılacak çalışmalarla anne ve bebek ölümlerinin hiç yaşanmamasının amaçlandığını kaydeden Karaarslan, şöyle devam etti:

"Başta sağlık yöneticileri ve çalışanları olmak üzere her kurumun bu konuda yapabileceği görevler bulunmaktadır. Yaşanabilecek bir anne ve Bebek ölümünün bir ailenin başına gelebilecek en büyük felakettir. Bu sebeple ailelerin bu felaketi yaşamaması için sorumluluk alanındaki kurumların vicdanlarının sızlamaması ve keşkelerin yaşanmaması için sektörler arası işbirliğine büyük önem veriyoruz. Yapılan bu tür toplantılarla bu kurumlar arası irtibatı en iyi şekilde sağlamak istiyoruz."

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık