Ana Sayfa Yozgat Yozgat Her Zaman Avucunu Yalar!

Yozgat Her Zaman Avucunu Yalar!

Başbakan Davutoğlu’nun memleketi Konya güneş enerjisi merkezi olacak.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 23:49
Yozgat Her Zaman Avucunu Yalar!

Yozgatlı bakanlar ve siyasetteki etkin isimlerinin ne kadar yetersiz kaldıkları bir kez daha tasdik edildi. Başbakanlık koltuğuna oturan Ahmet Davutoğlu’nun memleketinin güneş enerjisinin merkezi olması için düğmeye basıldı. Tarım Bakanı, Savunma Bakanı, Kalkınma Bakanının ardından Başbakanın memleketlerine yatırım götürmek için birbirleriyle yarıştığı bir dönemde Yozgatlı siyasetçilerin istihdamı arttıran, göçün önüne geçecek tek bir yatırımı bile memleketlerine getirememiş olmaları, “Bal tutan parmağını, Yozgat avucunu yalar” yorumlarını da beraberinde getirdi.

Türkiye’nin en az yatırım alan iller arasında bulunan, yine göç konusunda zirveye oynayan Yozgat’ın siyasetçilerinin performansı iyiden iyiye tartışma konusu oldu.

KENDİ MEMLEKETLERİNE YATIRIM YAĞDIRIYORLAR

Ak Parti Hükümetlerinde bulunan tüm bakanların kendi memleketlerine yatırım yağdırdıkları bir dönemde Yozgat’ın Meclise gönderdiği isimler bu konuda oldukça yetersiz kaldı. Çifte standartın en büyük örnekleri önce Tarım ve hayvancılık Organize Sanayi bölgesi konusunda yaşandı. Projeyi hazırlayan ilk 5 il arasında olmasına rağmen Yozgat’ın hayvan hastalıkları konusunda riskli olduğu bahanesiyle yatırım Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in hem de çok daha büyük risk taşımasına rağmen memleketi Diyarbakır’a gitti. Ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan teşvikten memleketi Muş’u ve Doğu illerini kalkındırmak için büyük çaba sarfetti. 100 büyük şirketi 2012 yılının Haziran ayında Doğu turlarına çıkaran çağlayan’ın bu çabası sonucunda Doğu’da teşvikli yatırımlar patlama yaptı. Tam 30 yıldır teşvikten faydalanmasına rağmen yatırımcının tercih etmediği Yozgat’ın OSB’si bu dönemde iyiden iyiye boşalmaya başladı.

Yozgat’ın bakanları, siyasetçileri her ortamda basını, Yozgat insanını suçlarken ve kendilerini hep temize çıkarma gayreti sergilerken bu kez de savunma sanayi yatırımları elimizden kaydı gitti. Dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz söz vermesine rağmen önce Sivas bu büyük pastadan payını aldı ardından Ankara’nın Kazan ilçesinde 20 bin kişiye istihdam sağlayacak büyük savunma sanayi yatırımının temelleri atılmaya başlandı. Yozgat’a yapılan haksızlık ve çifte standartlar bunlarla sınırlı kalmadı. 7 yıl önce söz verilmesine rağmen henüz su basmanı seviyesinde bile olmayan hastane yılan hikayesine dönerken, havaalanının geleceği bile belli olmazken, hızlı tren 2017 sonuna kalırken Yozgat bir haksızlık da hayvancılık destekleri konusunda yaşadı. Birçok il bu destekten yararlanırken Yozgat yine kapsam dışı bırakıldı. Kalkınma Bakanı İsmet Yılmaz bu dönemde kendi memleketi Bitlis’e kamu yatırımları payından son üç yılda 1 milyara yakın pay ayrılmasını sağlarken Yozgat ancak 350 milyarın üzerinde bir pay alabildi.

KONYA GÜNEŞ ENERJİSİ MERKEZİ OLACAK

62’inci Hükümetin kalkınma planında da Yozgat belli ki yine ikinci planda kalacak. Yeni Hükemet te başta Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki yatırımlara öncelik verecek. Bunun yanı sıra Başbakanın memleketi Konya güneş enerjisinin merkezi olacak. Konya’da, dünyanın en büyüğü olacak 3 bin megawattlık güneş santrali için yaklaşık 6 milyar dolar yatırım yapılacak. Böylece Konya, güneş enerjisi üssü haline getirilecek. Konya böylece Başbakanlık koltuğunda Ahmet Davutoğlu’nun oturmasının karşılığını görmüş olacak. Yozgat ise büyük ihtimalle bu dönemi de bu çifte standartları izlemekle, siyasette etkin ancak memleketine yatırım getirme konusunda yetersiz isimlerinin bahanelerini dinlemekle geçirecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık