Ana Sayfa Eğitim Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıyor

Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıyor

Başkanlığını Halil Uğuz’un üstlendiği, hazırladığı çok sayıda uluslararası projelerle Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıyan, Dünyanın pek çok ülkesine Yozgatlı gençleri çok sayıda aktiviteye dahil eden, aynı şekilde farklı ülkelerden çok sayıda genci Yozgat’a getirmeyi başaran Sorgun Gençlik Derneği, son üç organizasyonu da yüzakıyla tamamladı.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2016 Pazar 23:26
Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıyor

Sorgun Gençlik Derneği’nin ortak olduğu, Avusturya Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği Programı kapsamında 06-13 Kasım 2016 tarihleri arasında Avusturya’da uygulanan projeye iştirak eden 4 genç Yozgat’a döndü.

Savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin sorunlarının ele alındığı projeye katkı sunan gençler, mültecilerin yaşadıklarını sorunları daha iyi anlamak için çeşitli atölye ve drama çalışmaları ve drama çalışmalarına omuz verdi. Öte yandan, SORGED, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği tarafından uygulanan Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika ve Türkiye’de bulunan 45 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Konya’da gerçekleşen, Türkiye - Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları Ortaklık ve İşbirliği Konseyi toplantısına Yozgat’ı temsilen katıldı.

KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU

Türkiye - Avrupa Türk Sivil Toplum Kuruluşları Konseyi’ni Avrupa çapında genişleterek yeni ortaklıklar kurmak ve Avrupa’da yeni Türk STK’larını kurulmasını sağlamak ve gençlik ve kadın çalışmalarına ilişkin hak temelli bir yaklaşımla öneriler geliştirerek bunları paydaşlara ve politika yapıcılara sunmak şeklinde özetlenebilecek  çalışmalar kapsamında, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi kurumlara ziyaretler yapıldı. SORGED, Katılımcı Gençlik Derneği tarafından 14-17 Kasımda İstanbul’da gerçekleşen  “Game of Gender” isimli organizasyonda da boy gösterdi. Organizasyon çerçevesinde, kadına karşı şiddetin azalmasını sağlamak amacıyla farkındalık oluşturmak amacıyla konferans, seminer, forum, söyleşi, çalıştay gibi farklı çalışmalar gerçekleştirildi.

5 BiN GENCE ULAŞILDI

SORGED,  gençlerin;  sosyal,  kültürel, eğitim, sağlık  ve   spor  alanlarında çalışmalar  yürütmek, gençlik politikalarının iyileştirilmesinde katkıda bulunmak, gençlik arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, girişimcilik ruhlarını teşvik etmek, bilgi, beceri ve yeterlilik kazanmalarına yardımcı olmak, engelli gençler başta olmak üzere tüm dezavantajlı gençlerin içinde bulundukları topluma uyumlarına katkı sağlamaya yönelik çalışmaları desteklemek amacı ile iki yıl önce kuruldu. Dernek iki yıl boyunca 9 Projenin koordinatörlüğünü ve 10 projenin de ortaklığını yürüttü. Bilgilendirme toplantılarıyla Yozgat bölgesinde yaşayan yaklaşık 5 bin gence ulaşan dernek, bin’e yakın gencin bu projelerden yararlanmasını sağladı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık