Ana Sayfa Yozgat Yozgat en düşük olduğu iller arasında yerini aldı

Yozgat en düşük olduğu iller arasında yerini aldı

Kanunen yasak olmasına rağmen kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmesi olayları konusunda Yozgat ve birçok Orta Anadolu ilinin listede üst sıralarda yer alması ve bunun yerleşik bir örfi hukukun sonucu olarak gösterilmeye çalışılması yürekleri bir kez daha burktu.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 12:45
Yozgat en düşük olduğu iller arasında yerini aldı

 Her ne kadar resmi istatistiklere yansımasa da yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bu durumun önlenmesi için ailelerin ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bırakılması, bunun yanısıra kız çocuklarının eğitimlerini tamamlamasının önemine dikkat çekilmesi gerekiyor.

Yozgat son yıllarda kız çocuklarının eğitilmesi konusunda önemli adımlar atsa da, birçok aileye yaptırımlar uygulansa da yine de kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi konusunda ilk sıralardaki yerini aldı.

KIZLAR ERKEN EVLENİYOR

Anadolu’nun tam ortasında yer almasına rağmen ekonomik, kültürel, sosyal, sportif anlamda hiçbir birinciliği bulunmayan, orta sıralarda bile kendine yer bulamayan Yozgat bu konuda Doğu illerinden sonra en kötü istatistiklere sahip illerden biri oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü, 2015 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerini açıkladı. Verilere göre, kaba evlenme hızının en yüksek olduğu il yüzde 9,84 ile Kilis oldu. Kilis’i, yüzde 9,40 ile Aksaray, yüzde 9,33 ile Ağrı, yüzde 9,30 ile Adıyaman, yüzde 9,10 ile Yozgat izledi. Kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il ise, yüzde 2,77 İzmir ilk sırada yer aldı. İzmir’i, Antalya ve Muğla izlerken, kaba boşanma hızının en az olduğu il, yüzde 0,23 ile Bitlis oldu. Bitlis’i, yüzde 0,22 ile Şırnak, yüzde 0,17 ile Hakkari izledi.

Erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşının en yüksek olduğu iller sıralamasında 29,4 yaş ile Tunceli yer aldı. Tunceli’yi Artvin, Rize, Trabzon ve Muğla izlerken, ortalama ilk evlenme yaşının en düşük olduğu iller arasında ise 25,1 yaş ile Afyonkarahisar ilk sırada yer aldı. Bu ili 25,2 yaşla Şanlıurfa ve Şırnak, 25,3 yaşla Yozgat ile Siirt takip etti.

Kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşının en yüksek olduğu iller sıralamasında 26,6 yaşla yine ilk sırada Tunceli yer aldı. Tunceli’yi, Artvin, Trabzon, İstanbul ve Rize izlerken, kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşının en düşük olduğu iller arasında 21,2 yaşla Ağrı ilk sırada yer aldı. Bu ili, 21,7 yaşla Kilis, 21,8 yaşla Yozgat, Kars ve Muş izledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık