Ana Sayfa Ekonomi Yozgat ekonomisi resmen dip yaptı!

Yozgat ekonomisi resmen dip yaptı!

Son yıllarda yatırım konusunda beklentilerine çözüm üretemeyen, göçün önüne geçemeyen Yozgat ekonomisinin de mevcut küçülmeden payına düşeni aldığı ispatlandı.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 18:22
Yozgat ekonomisi resmen dip yaptı!

Her ne kadar ‘büyüyüp, gelişme’ hikayeleri okunsa da iller bazında ‘en büyük ekonomiler’ sıralamasında 10 yılda 8 sıra birden gerileyen ve bu alanda rekor kıran Yozgat 42’nci sıradan 50’ye kadar indi. Osmaniye ise 12 basamak birden tırmanarak en fazla çıkış yapan il oldu.

Ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa bağlı olan Yozgat’ın ekonomisi son yıllarda yaşanılan gerilemeye paralel olarak dibe doğru inmeye başladı.

8 SIRA BİRDEN GERİLEDİK

TÜİK, 2016 yılı 3. çeyrek milli hasıla rakamını açıkladığında iller bazında milli hasıla rakamlarını da açıkladı. Yozgat’ın 8 sıra birden gerilediği listede 81 ilin sıralamasında ilk dördün sırası (İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa) değişmemiş. Ancak çok büyük gelişme gösteren veya tersine sıra kaybı yaşayan iller de var. Osmaniye 12 sıra, Yalova 11 sıra, Van ve Mardin 8’er sıra tırmanmış. Osmaniye 2004’te 81 il içinde 57’nci büyük ekonomiyken, 2014’te 45’inci sıraya çıktı. Osmaniye’de bu çıkışı sağlayan yıllık yüzde 10’un üzerindeki büyümeler. Yalova 2004’te Türkiye’nin illeri içinde 63’üncü büyük ekonomiyken, 2014’te 54’üncü büyük ekonomi olmuş. Mardin ve Van’da da büyük gelişme var. Bu illerin ekonomileri 2004 – 2014 arasındaki 10 yıl içinde hızlı büyümüş. Her iki il de 8 basamak tırmanmış. Van ili, Türkiye’de 81 il içinde 33’üncü büyük ekonomi, Mardin ise 35’inci sıraya yükselmiş. Aksaray 7 basamak tırmanarak ekonomik olarak Türkiye’nin 49’uncu büyük ili olmayı başardı.

GÜNEYDOĞU TIRMANIYOR YOZGAT KAN KAYBEDİYOR

2004 – 2014 arasında Güneydoğu illerinde dikkat çekici bir tırmanma göze çarpıyor. Sadece 8’er basamak tırmanan Van ve Mardin’de değil, diğer illerde de önemli ilerleme sağlandı. 81 il sıralamasında Bitlis, Siirt 6’şar basamak atlarken, Şırnak 4 sıra, Batman 3 sıra, Bingöl 2 basamak birden yükseldi. Güneydoğu illerinde, o dönem yakalanan yatırım ortamı bölge illerinde hızlı büyüme sağlandı. Bölge illerinden sadece Ağrı’da 5 sıra, Hakkari’de 2 sıra gerileme yaşandı. Yozgat ve Burdur’da ekonomi hız kaybetmiş Büyük kayıp yaşayan iller içinde Yozgat dikkat çekiyor. 2004’te Türkiye illeri içinde 42’nci büyük ekonomi olan Yozgat, izleyen 10’uncu yılda 50’nci sıraya gerilemiş. Nevşehir ve Burdur ekonomileri 7 sıra geri düşmüşler. Çorum, Isparta, Tokat 5’er sıra kaybetmişler. Kastamonu ve Sinop ekonomisi de diğer illere göre hız kaybı yaşamış ve bu iller 4’er sıra gerilemişler. Aydın, Kars ve Bartın 3’er basamak gerileme yaşadı.

SONUNCU OLDUK

Türkiye’nin 81 ilinden 76’sı 10 yıl gibi uzun bir sürede ekonomilerini en az iki katına çıkarırken, sadece 5 il bu hızı yakalayamamış. Yozgat yüzde 175 artışla sonuncu sırada kalırken, Isparta, Çorum, Ardahan ve Tokat Yozgat’ı takip etti.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık