Ana Sayfa Sağlık Yozgat Devlet Hastanesinde Bir İlk!

Yozgat Devlet Hastanesinde Bir İlk!

Yozgat Devlet Hastanesi’nde ilk kez laparaskopikhisterektomi yöntemi uygulanarak, başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2014 Perşembe 12:47
Yozgat Devlet Hastanesinde Bir İlk!

Yozgat Devlet Hastanesi’nde ilk kez laparaskopikhisterektomi yöntemi uygulanarak, başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.

Yozgat Devlet Hastanesi Kadın ve Doğum Kliniği Uzman doktorları Op. Dr. Vahit Doğu Kemik ve Op. Dr. Pınar Kemik tarafından gerçekleştirilen ameliyat Yozgat’ta ilk olma özelliğini taşıyor. Avantajlarından dolayı Dünya’da ve Türkiye’de daha çok tercih edilen kapalı (laparoskopik) yönteme ilişkin açıklama yapan Op. Dr. Vahit Doğu Kemik ve Op. Dr. Pınar Kemik “Histerektomi tanım olarak rahmin vücut dışına alınması ameliyatıdır. Tüm dünyada olduğu, ülkemizde sezeryan ameliyatından sonra en sık yapılan ameliyat rahmin çıkarılması (histerektomi) ameliyatıdır.”dedi.

Ameliyatta uygulanan yöntemin iyileşme sürecine önemli katkısının olduğuna değinen Op. Dr. Vahit Doğu Kemik ve Op. Dr. Pınar Kemik, “Büyük cilt kesiklerine gerek kalmadan daha az yara izi, daha iyi görüntüleme sağlaması, daha az kan kaybı, daha az ağrı ve ilaç tedavisi gerektirmesi, ameliyat sırasında ve sonrasında görülen komplikasyonların az olması nedeniyle bu yöntemi uyguladıklarını ifade ettiler. Hastanede ameliyat sonrası yatış süresinin daha kısa olması, daha az maliyete yol açması, hem de hastanın kısa sürede iş başı yapabiliyor olması laparoskopikhisterektominin avantajlarındandır. Dolayısıyla laparoskopikhisterektomi, hastaya diğer ameliyat yöntemlerinden daha kaliteli bir yaşam standardı sağlamaktadır.” dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık