Ana Sayfa Kültür Sanat Yozgat Belediyesi iki proje için karar verdi

Yozgat Belediyesi iki proje için karar verdi

Yozgat Belediyesi, proje onayı çıkan Hacı Ozan Konağı’nı restorana,  Kazım Dönmez Konağı’nı ise butik otele dönüştürecek.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2017 Çarşamba 19:08
Yozgat Belediyesi iki proje için karar verdi

Yozgat Belediyesi’nin kasasından her iki işletme için restorasyon masrafı dahil 5 milyon TL çıkacak. Otantik özelliklerden örnekler taşıyacak işletmeler, öncelikle yabancı ve yerli turizmin ihtiyacına cevap verecek.

Hacı Ozan Konağı’nı (Cevizli Konak) restorana, Kazım Dönmez Konağı’nı (Taş Konak) ise butik otele dönüştüreceği bilgisi, Yozgat Belediyesi Bülteni’nde yer aldı.

Bültenin 8’inci sayısında, “Cevizli Konak restoran, Taş Konak butik otel olacak” başlığı altında yapılan değerlendirmede şöyle denildi: “Şehir bilimciler, şehir/kent bilincinin oluşmasını üç temel yaklaşımla ele alır. Bir, tarihî ve kültürel değerlerinin farkına varmak.. İki, fiziksel ve sosyal dönüşümünü gerçekleştirmek.. Üç, aidiyet duygusunu hissederek sahiplenip korumak. Belediye Başkanımız Dr. Kazım Arslan’ın esaslı bir ‘kentlilik bilinci’ oluşturmak için canhıraş çabaya düştüğü herkesçe malum artık. Büyük Sinema’nın kültür ve sanat merkezi olarak transformasyonu, Cumhuriyet Meydanı etraflı ‘Beyaz Meydan’ uygulaması, konakların restorasyonu, Tol Çarşı’nın ihyası, Büyük Cami etraflı düzenlemeler, tarihî ve kültürel değerlerin hem farkına varmak/ vardırmak çabası değil midir?..

BU KENTİN PARÇASIYIZ

Yeni bulvarlar açılması, kentin mekanik araçlar yerine insana terkinin bir göstergesi olan geniş yaya yollarının yapımı, kapalı pazar yerleri, çok katlı otoparklar, yeni parklar bahçeler, fonksiyonel oyun alanları, herbiri tarihî vasıf namzedi modern işyerleri, kentin fiziksel ve sosyal dönüşümünü gerçekleştirmek eylemi değil midir? Onlarca yılın ihmali ardından Başkanımız Dr. Kazım Arslan’ın makama oturmasıyla birlikte, kentin bambaşka bir görünüm kazandığını gören insanımız, Yozgat’ı daha fazla sevmek , her geçen gün kendini daha bir bu şehrin parçası hissetmek mecburiyetinde kalıyor. Sayın Başkanımız, Kent’in viraneleşmiş, örene dönüşmüş tarihi-kültürel dokuyu ortaya çıkarmak ve tabii ki katma değer oluşturacak şekilde ayağa kaldırmak için de yoğun gayret sarfediyor. Bunlardan ikisine projeksiyon tutucağız bu kez. İki muhteşem konaktan bahis açacağız. Birisi Hacı Ozan Konağı diğeri Kazım Dönmez Konağı. Özelliklerini ve güzelliklerini kaybedeli çok olmuş bu iki tarihi konak Belediyemizin imkanlarıyla mirasçılarından satın alarak kamulaştırdı. Metruk binalar yıkıldı, alan etrafı duvar örülmek suretiyle belirlendi. Ardından aslına uygun harikulade birer proje hazırlatılarak Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayına gönderildi. Hacı Ozan Konağı’nın proje onayı çıktı, Kazım Dönmez Konağı için ise eli kulağında. Hacı Ozan Konağı inşaatı için Kamu İhale Kurulu Başkanlığı’na başvurusu yapıldı. Kazım Dönmez Konağı için de benzer süreç izlenecek.

HER ŞEY ASLINA DÖNER

Ayet-i Kerime’de, ‘Her şey aslına rücû eder’ buyrulur. Hacı Ozan Konağı, bahçesindeki ulu ağaçtan ötürü Cevizli Konak olarak adlandırılmış on yıllar boyu. Başkanımız buradan esin, aslına uygun şekilde yerine yapılacak yeni binanın ismini, tarihe ve kültürele olan saygının gereği ‘Cevizli Konak’ koydu. Yozgat Belediyesi’ne 3 milyon TL’ye malolacak Cevizli Konak, otantik bir restorana dönüştürülecek. Yine 2 milyon TL maliyetli Kazım Dönmez Konağı ise 8 odalı minik ve beş yıldızlı butik otel olarak değerlendirilecek. Her iki Konağın da Yozgat halkının ilgisini çekmekten çok, yerli ve yabancı turistlerin uğrak verdikleri ilk mekânlar olması; bir anlamda ‘görmeden dönme!’ tavsiyesine mazhar nitelik taşıması için bütün imkanlar seferber edilecek.

İHYA VE İNŞA İÇİN

 Yozgat’ımızda, yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi özellikli mekanlar yok denecek kadar az maalesef. İşte bu iki tarihî konak her bakımdan bu vasıflara sahip olacak. Şu hususu da atlamamak gerekiyor herhalde: Tarihî yapıları restore etmek yeterli gelmiyor. Bunlara misyon yüklenmezse kısa zamanda eski metruk hâle dönüşüyor. Dolayısıyla, her iki konak için öngörülen misyon, gerçekte zorunluluktan neş’et ediyor. Hiç endişeniz olmasın!.. Eksik tamamlanıyor; eski yenileniyor; yıkık dökük ayağa kaldırılıyor. Kent’in ihyası ve inşası için Yozgat Belediyesi durmaksızın çalışıyor. “

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat turizmi masaya yatırıldı! Yol haritası çıkartıldı

Yozgat turizmi masaya yatırıldı! Yol haritası çıkartıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık