Ana Sayfa Ekonomi Yozgat Belediyesi dev projeye daha imza attı!

Yozgat Belediyesi dev projeye daha imza attı!

Yozgat Belediyesi, çöpten enerji üretimi tesisi için ITC-KA Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş ile anlaşmaya vardı.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2017 Salı 00:06
Yozgat Belediyesi dev projeye daha imza attı!

Yozgat Belediyesi çöpten elektrik üretimi için en önemli aşamayı geride bıraktı. 21 milyon liralık devasa tesis için ihaleye çıkan Yozgat Belediyesi,  ITC-KA Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş ile anlaşmaya vardı.  Sözleşmeye, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birlik Başkanı, Erdoğan Göğen ise ITC-KA Genel Müdürü sıfatıyla imza attı.

Yozgat Merkez'e bağlı Salmanfakılı köyü Beşiktepe mevkiine 9 yıl önce kurulan Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesislerinde, çöplerin ön ayrıştırma ünitesinden geçirilerek organik atıkların Fermantasyon Tesisinde çürütülmesi sonucu elde edilen biyogazdan ve mevcut düzenli depolama alanında oluşan metan gazından enerji üretilmesi için açılan ihaleyi alarak yaklaşık 21 milyon liralık yatırımı üstlenen ITC-KA Enerji Üretim Sanayi ve tic. A.Ş. ile YOKAB Başkanlığı arasında imzalar atıldı.

 İmzalar atıldıktan sonra açıklamada bulunan Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birlik Başkanı Dr. Kazım Arslan, mevcut durumda Yozgat merkez ve ilçe belediyeleri ile diğer kuruluşlar tarafından günlük toplanan 150 ton çöpün tesise kamyonlarla taşındığını, kantarda tartıldıktan sonra Katı Atık Düzeni Depolama Alanına boşaltılarak bertaraf edildiğini, imzalanan sözleşme ile bütün kentin çöpünün toplandığı alanın ''Geri dönüşüm sahasına'' dönüştürülerek mevcut atık sahasının ıslah edileceğini ve deponi gazından en geç 1 yıl içerisinde elektrik enerji üretimine başlanacağını ifade etti.

AZ RASTLANIR MODERN BİR TESİS OLACAK

 Çöpten enerji üretmenin titiz bir çalışma olduğunu, Yozgat Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi'nin hayata geçirilmesi ile Yozgat’ın, Türkiye’de az sayıda bulunan modern bir tesise kavuşacağını belirten Dr. Kazım Arslan, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Çöpler Tesise boşaltıldıktan sonra ilk olarak Atık Ayrıştırma Ünitesinden geçirilecek, bu ünitede organik olan ve olmayan çöpler ayrıştırılacaktır. Organik olmayan ambalaj atıkları lisanslı geri dönüşüm merkezlerine teslim edilecek, yemek atıkları gibi organik atıklar da Fermantasyon Ünitesinde çürütülerek elde edilecek olan biyogaz, gaz balonuna, ardından da gazla çalıştırılan elektrik motorlarına gönderilerek elektrik üretimi gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra elektrik motorlarının çalışma sonrası açığa çıkan ısısıyla da sera kurularak organik sebze ve çiçek üretimi yapılacaktır. ”

3.500 KONUTUN ELEKTRİK TÜKETİMİNE DENK

 Birçok yerde boş alanlara dökülerek kötü bir görünüme ve biriken metan gazının patlama riskine sebep olan çöpleri geri dönüştürerek ekonomiye, sera gazı etkisi yaratan metan gazını değerlendirerek de çevreye büyük katkı sağlayacaklarını vurgulayan Dr. Kazım Arslan, "tesisimizdeki metan gazından yaklaşık saatte 1000 kilowatt civarında elektrik üreteceğiz. Bu da takriben 3 bin 500 konutun elektrik tüketimi demektir. Ayrıca katı atıkların bertarafı için harcadığımız yıllık yaklaşık 1 milyon lira belediyemizin kasasında kalacaktır” diye konuştu.

 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık