Ana Sayfa Yozgat Yozgat Belediye Başkanı Arslan'dan Maaş Açıklaması

Yozgat Belediye Başkanı Arslan'dan Maaş Açıklaması

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, daha iyi iş yapmak için işçinin hakkının zamanında ödenmesi gerektiğini belirterek, maaş ödemelerinde ilk olarak işçilerin maaşını ödediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 18:11
Yozgat Belediye Başkanı Arslan'dan Maaş Açıklaması
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, daha iyi iş yapmak için işçinin hakkının zamanında ödenmesi gerektiğini belirterek, maaş ödemelerinde ilk olarak işçilerin maaşını ödediklerini söyledi.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden AK Parti’den Yozgat Belediye Başkanı seçilen Kazım Arslan, başkan ve kadrolu memurların belediyenin sahibi sayılacağını belirterek,”İşçiler dışarıda sabahtan akşama kadar olmayacak çalışacak ve maaş alamayacaklarsa bu işin adaleti yok demektir. Onun için müdürlerime, memurlarımıza da açık açık söyledim, temizlik başta olmak üzere, kanalizasyon, park ve diğer birimlerde çalışan işçilerimizin maaşı önce ödenecek ve bu şekilde de yapıyoruz. Öncelikle onların hakkını ödeyelim ki bizde onlardan çalışma bekleyelim. Şehrimiz örnek yaşanabilir bir şehir olacaksa bu işçilerimizin sayesinde olacak. Bu yüzden belediye tarihinde ilk defa işçilerimizin maaşı önce ödendi, bundan sonrada hep böyle olacak” dedi.

Belediye gelirinin, belediyenin cari giderlerini dahi karşılayamayacak durumda olduğunu ve sürekli açık verdiğini ifade eden Başkan Arslan, “Yani hiç yatırım yapmasak bile personel, elektrik, su, akar yakıt giderini üst üste koyduğunuz zaman açık veren bir belediye var. Öncelikli olarak bu açığı kapatmak lazım. Bizim bir aydır yaptığımız şeyler geliri artırıcı gideri azaltıcı bir çalışmadır. İnşallah 3-4 ay gibi bir süre içerisinde bu cari dengeyi kuracağız. Geliri giderinden fazla bir belediye olacak. Biz hem normal harcamalarımızı rahat yapacağız, hem de yatırım için kendimize bir bütçe oluşturabileceğiz. Yozgat’ımızı sürekli en ufak bir durumda Ankara’nın kapısını aşındıran bir belediye olmaktan çıkarmak istiyoruz. Makam araçlarımızın hepsini havuza çektik. Makam aracı diye bir şey zaten başkanın dışında yok hizmet aracı vardır. Zaten aslı öyledir biz normal olanı yapıyoruz. İhtiyacı olan memur, ihtiyacı olan müdür havuzdan aracı istiyor ve gidiyor, geliyor. Araçların bu şekilde gereksiz kullanımında önüne geçmiş olduk ve 30 günlük sürede yaklaşık 237 Bin TL tasarruf sağladık. Kiralık araçların bir kısmını geri iade ettik. 3 tane makam aracı vardı ikisini sattık. Birisini protokol görevlilerini ağırlamak için bıraktık. Belki benim aracı kullanıp kullanmamam belediyemizin borcunu kurtarmayacak ama belediye çalışanlarımıza ve topluma bir mesaj vermek istiyoruz. Yani bu kadar zarar eden borçlu bir belediyede insanlarımızın bu kadar müsrif olmasına gerek yok. Dolayısıyla bunlar tasarruf için yapılan çalışmalardır. Bunlar yapılırken gelirlerimizi de artırmaya çalışıyoruz. Bunların yansımasını zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Yıllardır tahsil edilmeyen alacakların bulunduğuna dikkat çeken Başkan Arslan, “ İlan reklam geliri, var. Bir istismar var burada belediyemize ait iş yerlerini çok ucuza kiralayıp başka bir kişiye daha yüksek fiyattan kiraya veren vatandaşlarımız var. Burada biz hakkımız olan paramızı alacağız. İşletme ruhsatlarımızı yeniliyoruz. Tahakkuk ettirilemeyen alacaklarımız var. Kiralarımızı güncelleştiriyoruz. Su parasını toplamaya çalışıyoruz bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz su parasını yatırmayan vatandaşımızın suyunu keseceğiz. Burası benim şahsi mülküm değil öyle olsa belki birilerini idare edebilirim. Ama burası 80 bin vatandaşımızın bana emanet ettiği makam. 80 bin vatandaşımız bana bu vekaleti verirken şunu söyledi; “bizim malımıza mülkümüze sahip çık ve adaletle yönet” biz onu yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu konuda hiç bir şekilde taviz verilmeyecek. Herkes bir hizmet alıyorsa bunun karşılığını vermek zorunda bizde bunu tekrar vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Günlerde belediye tarihinde hiç olmayan bir şeyi gerçekleştirdik. Kira alacağımız olan 260 Bin TL parayı toplayarak, belediyemizin esnafımıza olan geçmiş dönem borçları ödedik. 172 kişiye borcumuz vardı, bu ödemelerle sayı 127 kişiye düştü. Biz alacağımızı toplayarak ödemelerimizi yapacağız. Bu sistemi uygulayarak gelir gider tablomuzun dengeli bir hale gelmesini amaçlıyoruz” diye konuştu. Seçim meydanlarında verdikleri sözleri hazırladıkları projeleri hayata geçirmeye başladıklarını vurgulayan Başkan Arslan, “ Projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Ankara- Yozgat girişinde eski çöplüğün bulunduğu mevkide büyük bir park yapacağız. Buraya ayrıca otel ve kongre merkezi de yapmayı düşünüyoruz. Ama ilk olarak kent parkımız gibi bir parkı Yozgat’ımıza kazandırmayı planlıyoruz. Yine o güzergahtan Tuzkaya ve Agahefendi Mahallelerimizde kentsel dönüşüm projesi çalışması başlattık. Belediyemiz yanında otopark, parkla ilgili projemizi tamamlayarak bakanlığa sunduk maddi boyutunu almaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık