Ana Sayfa Güncel Yola çıkacaklar dikkat

Yola çıkacaklar dikkat

Okulların kapanması ve yaz döneminin başlaması ile birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, uzak mesafelere gitmeyi planlayan kişiler için, araç bakımı, uzun yolda araç kullanımı gibi birçok konuda sürücülere uyarılarda bulunarak, önemli tavsiyeler sıraladı.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2017 Cumartesi 15:05
Yola çıkacaklar dikkat

Her yıl özellikle yaz aylarında yaşanan binlerce trafik kazasında, birçok yaralanma ve ölüm meydana geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılında Türkiye karayolları ağında yaşanan ölümlü ve yaralanmalı toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana geldi. Yaşanan bu trafik kazalarının yaklaşık yüzde 50’lik diliminde ise kazaya karışan araçlar içinde otomobiller bulunuyor. Yine meydana gelen kazaların büyük bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanıyor.

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, kazaların azalması ve uzun yolda araç sürme konusunda uyarılarda bulunarak, önemli tavsiyeler verdi. Yola çıkılmadan önce araç bakım ve kontrollerinin yapılmasına dikkat çeken Bakıcı, “Öncelikle yapılacak kontroller, yolda yaşanabilecek problemlerden daha ucuz. Yani karşılamak daha ucuz. Yolda bir sıkıntı çıkıp karşılamaktansa, yola çıkmadan bu kontrollerin yapılması daha iyi ve hesaplı olur. Bunlar, motor, far, cam suyu, lastik havaları, yedek lastik kontrolü, tam muhteviyatlı bir trafik seti olması gerekiyor. Allah korusun yolda herhangi bir şey olduğunda, kullanma ihtiyacı hasıl olduğunda eksik bir şey olmasın. Yine yola çıkmadan hem kendimizin hem de aracımızın yasal evraklarının kontrol edilmesi gerekiyor yolda sıkıntıya düşmemek açısından” dedi.

YETERLİ UYKUNUN OLMAMASI LAZIM

Uzun yolda uykunun önemine değinen Bakıcı, “Araç kontrolünü yaptıktan sonra yeterli uykumuzun olması gerekiyor. Kesinlikle, yolculuğa çıkmadan önce yeterli uykunun olmaması lazım. Uykusuzluk bildiğim kadarıyla alkolün belirli bir promiline eş değer. Rahat kıyafet giymemiz lazım, mevsim şartlarına uygun olarak. Çocuk varsa arabada, onlar için uygun ekipmanlar arabada hazırlayacağız. Arka koltukta bebek koltuğu ve çocuklar için yükselticiler var. Yükselticiler, emniyet kemerinin çocuğa vereceği zararı engellemek açısından önemlidir. Yine uzun yola çıkmadan önce yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Gaz yapıcı, mide yakıcı bu tarz bünyemize sıkıntı verecek şeyleri yememeliyiz” diye konuştu.

“AÇIK CAMLA SEYAHAT ETMEYİ ÇOK FAZLA ÖNERMİYORUZ”

Başkan Bakıcı, sürücüleri seyir halindeyken açık camla yolculuk yapamamaları konusunda da uyardı. Bakıcı şöyle devam etti: “Seyir halinde rahatsız etmeyecek bir güneş gözlüğü öneriyoruz. Mümkünse polarize camlı ve kafa yapısına uygun güneş gözlüğü olmasını söylüyoruz. Çünkü kafa yapısına uygun olmayan gözlükler, yanlardan baskı yapacağından baş ağrısına neden olabileceği gibi uygun cam olmadığı takdirde de göz ağrısına sebep olabilir. Yine açık camla seyahat etmeyi çok fazla önermiyoruz. Bu sıkıntılı olur. Aracın kliması yoksa sürücü mecbur öyle gidecek ama en azından bir kısmı açık bırakılabilir. Çünkü cam açık olduğu zaman uçuşan börtü böcek içeri girebilir ya da diğer araçların attığı nesneler sürücüye veya sürücünün yanındakilere zarar verebilir.

“HAYAT UCUZ DEĞİL”

Yeni model araçlarda emniyet kemeri takılmadığı halde bazı şoförler, kemeri arkalarından geçirerek takıp, sesi kesiyor. Bu davranış onların hayatlarına mal olabilir. Yani bu çarpışma testlerinde de emniyet kemerinin önemi gösteriliyor. Kemer takma bir alışkanlık haline getirilmeli. Araca binildiğinde, el direk emniyet kemerine gitmeli ve takılmalıdır. Yani bu kemer konusu artık tartışılmamalı ve insanlar kemerden kaçmamalı. Sürücünün sırtından geçirip kemeri takıp kullanması filan yani hayat bu kadar ucuz değil.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık