Yozgat'ın Tarihi Askerlik Şubesinde İlk Adım!

Tarihî Askerlik Şubesi Binası’nda restorasyon çalışmalarının başladığını bildiren Vali Abdulkadir Yazıcı, binanın Yozgat Belediyesi tarafından kent müzesine dönüştürüleceğini söyledi.

Yozgat'ın Tarihi Askerlik Şubesinde İlk Adım!Tarihî Askerlik Şubesi Binası’nda restorasyon çalışmalarının başladığını bildiren Vali Abdulkadir Yazıcı, binanın Yozgat Belediyesi tarafından kent müzesine dönüştürüleceğini söyledi. Yazıcı, “Tarihi binamız 400 bin liraya ihale edildi. İnşallah binayı, modern mimariden kurtarıp özgün hâline döndüreceğiz. Binanın aslına uygun olarak restore edilmesi için kaynak aktarımını sağlayan TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’e Yozgatlılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ile Askerlik Şubesi Binası’nda başlanan restorasyon çalışmalarını inceledi. Burada yaptığı açıklamada, tarihi binanın restorasyonu yapıldıktan sonra kent müzesi fonksiyonu kazanacağını belirten Yazıcı, binanın şu anki yapısında modern mimari izlerinin göze çarptığını anlattı. Yazıcı, şöyle devam etti:

BAŞTAN AŞAĞI DİZAYN EDİLECEK

“Tarihi binamız 400 bin liraya ihale edildi. İnşallah binayı, modern mimariden kurtarıp özgün haline döndüreceğiz. Kapıları dahi özgün hale gelerek her odası orijinine dönecek. Pencerelerden de ıslahı mümkün olmayanlar değiştirilecek. Girişteki rüzgârlık kaldırılacak. Taşlar,  yeniden ele alınacak. Taşların bozulmuş olanları aslına uygun şekilde değiştirilecek. Taşıyıcı sisteme çok müdahaleler olmuş durumda. Taşıyıcı sistem güçlendirilecek. Zemin duvar ve tavanları da yine orijinaline döndürülerek içten güçlendirme yapılacak. Çatı kısmı da tamamen değiştirilecek. Çatı kırma çatı şeklinde yeniden düzenlenecek. Isınma sistemi olarak ta klima sistemi öngörüldü. Bahçesi yeniden dizayn edilecek. Restore edilmiş haliyle de belediyemize teslim edilecek. İnşallah bununla birlikte bütün tarihi mekânlarımızın tamamını elden geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz.”

Öte yandan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in binanın aslına uygun olarak restore edilmesi için kaynak aktardığını kaydeden Vali Yazıcı, Yozgatlılar adına kent tarihine sağladığı katkılardan dolayı Çiçek’e teşekkür etti.

TARİH VE KÜLTÜR BURADAN YANSIYACAK

Yozgat’ın tarihi, sosyal ve kültürel kimliğinin ortaya çıkmasının önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kazım Arslan ise, “Tarihi binanın Yozgat’a kazandırılmasındaki çabalarından dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum” dedi.

Şehirlerin sadece betonlardan ibaret olmadığını vurgulayan Arslan, özetle şunları söyledi: “Şehirlerinde ruhu var. Şehrin ruhu tarihi, kültürü, manevi ve maddi kültürüdür. Bu manada bu tür yapıların kısa süre içerisinde sosyal, hayatın içine ve vatandaşların hizmetine açılması lazım. Tamamlanmasını ardından Yozgat’ın tarihini ve kültürünü burası yansıtacak. Çok güzel bir kent müzesi oluşturacağımıza inanıyorum. Dışarıdan gelen ziyaretçilerin ilgiyle takip edeceği bir mekan haline gelecek.  Sadece burayla kalmayacak, kentimizin farklı yerlerindeki tarihi evleri konakları yeniden ele alınıp tekrar canlandıracağız.”


18 Nisan 2014 Cuma 15:33

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgat39in-tarihi-askerlik-subesinde-ilk-adim-87.html