Yozgat'tan İsrail'e tepki Filistinlilere dua

Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da salâlar İsrail’in şehit ettiği 60 Filistinli için okundu. İsrail’in acımasız saldırılarıyla şehit düşen Filistinliler için öğle namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılındı.

Yozgat'tan İsrail'e tepki Filistinlilere dua

Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da salâlar İsrail’in şehit ettiği 60 Filistinli için okundu. İsrail’in acımasız saldırılarıyla şehit düşen Filistinliler için öğle namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yer olan Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri en sıkıntılı günlerini yaşıyor. 

Kentte büyükelçiliğini taşıyan ABD, Tel Aviv yönetimiyle birlikte şehirdeki işgale “uluslararası meşruiyet” devşirmenin kapısını aralıyor. Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde sabahın erken saatlerinde gösterilere başladı. Sokaklara çıkan on binlerce Filistinliye işgalci İsrail askerleri sivillere gerçek mermilerle ateş açtı. 

Gıyabi cenaze namazı kılındı 

İsrail’in acımasız saldırılarıyla şehit düşen 60 Filistinli için öğle namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılındı. 
İsrail askerlerinin şehit ettiği Filistinliler için bugün öğle namazı öncesi Yozgat’ta ki camilerden sela verildi. Öğle namaz sonrası ise Çapanoğlu Büyük Camii’nde şehit edilen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı, şehit Filistinliler için dua edildi. 

Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, “Müslümanlar ramazan ayına muhabbetle girelim isterlerken hep bir acıyla karşılaşıyorlar. Filistin’de Müslümanların evleri ellerinden alınıyor, evlatları yok ediliyor, vatanları gasp ediliyor.” diyerek, bu zulmün sona ermesi için dua ettiklerini kaydetti. 

Namazın ardından vatandaşlar, İsrail’in saldırılarına karşı tepkilerini dile getirdi. 

FİLİSTİN'E DESTEK 
ABD VE İSRAİL’E LANET 

Öğle namazının ardından Cumhuriyet Alanı’nda miting düzenlendi. 

AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingte toplanan kalabalık Filistin bayrakları taşıyarak tekbirler getirdiler, İsrail ve ABD karşıtı slogan attılar. 

AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse ise İsrail’in 60 Filistinliyi öldürmesi ve binlerce masumu yaralamasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınadıklarını belirterek, “ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi. 

Köse, Filistin ve Filistinlilerin asla yalnız olmadıklarını vurgulayarak, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 

Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma girişiminin yok hükmünde olduğunu kaydeden İl Başkanı Köse, “ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. 

BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik” diye konuştu. 

Köse açıklamasının sonunda şunları kaydetti: 

“Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:52

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgattan-israile-tepki-filistinlilere-dua-7801.html