Yozgat'ta liste başında kim olacak?

Haziran ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Yozgat’ta listelerin nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

Yozgat'ta liste başında kim olacak?

Haziran ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Yozgat’ta listelerin nasıl şekilleneceği merak konusu oldu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Ankara’dan aday olması durumunda TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül’ün liste başına gelmesi beklenirken, aynı durum Sadir Durmaz’ın Başkent’ten aday olması ile yolu açılan Ethem Sedef için de geçerli olacak.

Erken seçim kararının alınmasının ardından partilerde başlayan hareketlilik hafta sonu zirve yaptı.

HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Seçimlerin çok kısa bir süre içerisinde yapılacak olması nedeniyle yaşanılan siyasi hareketlilik son günlerde zirveye çıkmaya başladı. İsimleri kamuoyunda telaffuz edilenlerin yan ısıra sürprizlerin de yavaş yavaş harekete geçmeye başlaması, seçimlerin çok hareketli geçeceği kanısını biraz daha kuvvetlendirdi. Şu ana kadar beklenilen sayıda aday adayı çıkmasa da kendilerini parti yönetimlerine kabul ettirme, teşkilat içerisindeki varlıklarını sağlamlaştırma ya da hangi kurumda müdürlük kapacağına karar verme çalışmalarını sürdüren isimlerin hafta sonuna kadar adaylıklarını açıklaması bekleniyor.

PARTİLER SEÇİCİ OLACAK

Her ne kadar aday aday yoğunluğu yaşanacak gibi gözükse de partiler bu süreçte oldukça seçici davranmak zorunda kalacak. İşte bu nedenle mevcut aday adaylarının belirlenmesi her ne kadar teşkilat temayül yoklamalarında belirleniyor gibi gözükse de listelere yazılacak isimleri genel merkezler belirleyecek. İktidar oy yüzdesini korumak ve daha yukarılara çekmek, son seçimlerde bir türlü eski günlerine dönme şansı bulamayan CHP ve MHP başta olmak üzere diğer partilerin kendilerine gelme açısından büyük önem verdiği seçimler vatandaşların da geleceğine yön vermesi anlamını taşıyor.

BOZDAĞ MI AKGÜL MÜ?

Adaylığını nereden açıkladığı henüz belli olmayan Bekir Bozdağ’ın Yozgat’tan aday gösterilmemesi halinde liste başına kimin geleceği daha şimdiden merak konusu olmaya başladı. Her ne kadar bu konuda hiçbir isim şu ana kadar ön plana çıkmasa bile TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’ün ismi ciddi şekilde dillendiriliyor. MHP’de partililerinden büyük destek alan Ethem Sedef, CHP de ise eski il başkanları Ali Keven ve Onur Kaytan’ın ismi sık sık konuşuluyor.

İTHAL ADAY İSTENMİYOR

Tüm yaşanılan gelişmelerin yanısıra tüm partilerde il ve ilçe yönetimlerinin en fazla ağırlık verdiği konulardan biri ithal adayın listelerde yer almaması. Daha önceki yıllarda yaşanılan ve tabanının büyük tepki verdiği bu gelişmelerin, liste oluştururken partilerin en önem vereceği konuların başında gelmesi bekleniyor.2 Mayıs 2018 Çarşamba 08:58

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgatta-liste-basinda-kim-olacak-7778.html