Cumhurbaşkanı istiyordu ama Yozgatlı istemedi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu düzenlediği Yozgat ziyareti köşe yazarlarınca değerlendirilmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı istiyordu ama Yozgatlı istemedi!

  Programı yakından takip eden Son Söz gazetesinin köşe yazarı Sosyolog Orhan Kalabalık köşe yazısında,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yozgat’a bir şeyler vermek için geldiğini ama salondaki coşkulu kalabalığın ise Yozgat’la ilgili bir şey isteme düşüncesinde olmadığını yazdı.

 ERDOĞAN’I DİNLEYEN YOKTU!

 Kalabalık, Cumhurbaşkanına muhteşem hazırlık yapıldığını ancak sonrasının istenildiği gibi olmadığını, heyecanlı kitlenin kontrolsüz bir şekilde hareket etmesinin ortaya istenilmedik sonuçlar çıkardığını belirtti.  “O heyecanlı kitle bir türlü susma niyetinde değildi, hazırlıkların hepsi buraya kadarmış. Sonrası kontrolsüz bir güç gibiydi. O kitle Erdoğan’ı konuşturma niyetinde değildi, dahası Erdoğan’ın ne diyeceği umurlarında değildi. Dolayısıyla her taraftan rast gele atılan sloganlarla sık sık konuşmasını kesmek durumunda kaldı.” İfadelerine yer verdi.

YOZGAT İLE İLGİLİ BİR TALEP YOKTU

Kalabalık,  “Salonda Erdoğan’ın konuşması atılan sloganlardan dolayı çok zor anlaşılıyordu. Öyle bir hava çıkmıştı sanki Yozgat’ın hiçbir sorunu yoktu, beklentisi, talebi yoktu. Tabi ya asılan afişlerde bile Yozgat yoktu. Öyle ki salonu dolduranların büyük bir kısmının tek bir sorunu vardı o da kadro sorunuydu. Erdoğan bu talebe de yanıt verdi.”

 ERDOĞAN’DAN ÇALIŞIN TALİMATI!

Erdoğan’ın buna karşın Yozgat’ın göç sorununa da değindiğini ifade eden Kalabalık, “bunu hep birlikte çözeceğiz” diyerek Cumhurbaşkanı’nın bir bakıma teşkilata “çalışacaksınız” mesajı verdiğini ifade etti. 

Sosyolog Orhan Kalabalık Son Söz gazetesinde yayınlanan “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yozgat…” başlıklı köşe yazısında şu ifadelere yer verdi…

 *

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE YOZGAT… 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Yozgat’a gelmeden önce her zaman yaptığım gibi bir önceki konuşmalarına baktım. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan Bingöl’deydi.  2017 yılı istihdam seferberliğinde Bingöl’ün 81 il arasında istihdamını en fazla artıran üçüncü il olduğunu belirttiği konuşmasında, SÜTAŞ firmasının Bingöl’de 1060 kişiye doğrudan istihdam, 8 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayacak bir fabrikasının şu anda inşaat aşamasında olduğunu söyledi. Bölgenin en büyük entegre tesisinden bahsetti, bu tesiste 10 bin kapasiteli damızlık süt sığırı çiftliği, 5 bin kapasiteli besi çiftliği olacağını belirtti. 2013 yılında havaalanının açılışını yaptığını da söyledi.

Ertesi gün ise ilk durak Tokat’tı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada “mevcut havaalanı küçük yeni bir havaalanı yapmak için kolları sıvadık” dedi.

*

Birkaç saat sonra ise Yozgat’ta olacaktı, Yozgat için ne diyeceği ise merakla bekleniyordu. Yozgat hazırdı. Hava şartlarından dolayı gecikme yaşandı. Salon içerde ve dışarıda hınca hınç dolmuştu. Coşkulu bir kitle heyecanla cumhurbaşkanını bekliyordu. Muhteşem bir şekilde süslenmiş salona girdiğinde kulakları sağır edecek bir ses dakikalarca salonda yankılandı. Salona girişi de muhteşem olmuştu. Erdoğan oldukça etkilenmişti. Buraya kadar her şey iyiydi.

Ancak görüldü ki o heyecanlı kitle bir türlü susma niyetinde değildi, hazırlıkların hepsi buraya kadarmış. Sonrası kontrolsüz bir güç gibiydi. O kitle Erdoğan’ı konuşturma niyetinde değildi, dahası Erdoğan’ın ne diyeceği umurlarında değildi. Dolayısıyla her taraftan rast gele atılan sloganlarla sık sık konuşmasını kesmek durumunda kaldı.

*

Salonda Erdoğan’ın konuşması atılan sloganlardan dolayı çok zor anlaşılıyordu. Öyle bir hava çıkmıştı sanki Yozgat’ın hiçbir sorunu yoktu, beklentisi, talebi yoktu. Tabi ya asılan afişlerde bile Yozgat yoktu. Öyle ki salonu dolduranların büyük bir kısmının tek bir sorunu vardı o da kadro sorunuydu. Erdoğan bu talebe de yanıt verdi.

Atılan sloganlardan Yozgat’a sıra gelecek miydi?

Erdoğan günledir tartışılan hafif raylı sistem talebine olumlu yanıt verdi. Sorgun’da Veterinerlik Fakültesi kurulduğunu belirtti. Hani önceki tarım bakanı Mehdi Eker’in Yozgat’tan alıp Diyarbakır’a kaydırdığı Hayvancılık OSB var ya buraya Hayvancılık OSB’nin de kurulabileceğini söyledi.

Salondakilerin attığı sloganlarda belirttiğim gibi Yozgat yoktu ama Erdoğan Yozgat’ın sorununa değinme gayretindeydi. “Yozgat’ın sorunlarını çözmek boynumuzun borcu” derken dışarıda 1.5 milyon Yozgatlının olduğuna dikkat çekiyordu.

Yozgat’ın göç sorunu vardı, “Bunu nasıl çözeceğiz?” sorusuna “Bunu hep birlikte, hep beraber çözeceğiz” diyordu.

Yani açıkça çok çalışacaksınız yönünde bir talimattı.

Yine sloganlar arasında “şikâyet eden değil, proje üreten bir Yozgat istiyorum” dedi.

*

Genel bir değerlendirme yapacak olursak… Erdoğan Yozgat’tan alacağı desteğe biliyordu, karşılığında bir şeyler verme niyetiyle geldi. Ama salondaki coşkulu kalabalık Yozgat’la ilgili bir şey isteme düşüncesinde değildi. Güzel bir fırsattı, çok iyi değerlendirebileceğimiz bir ortamdı. Kaçıverdi. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi, Yozgatlı’nın talepleri sevgisinin çok gerisinde.16 Ocak 2018 Salı 21:20

http://www.surmelihaber.com//haber/cumhurbaskani-istiyordu-ama-yozgatli-istemedi-7701.html