İstanbul’da muhteşem Yozgatlı günler

İstanbul Yozgatlılar Federasyonu hafta sonu yaptığı etkinliklerle İstanbul’da Yozgat’ı yaşattı.

İstanbul’da muhteşem Yozgatlı günler

Yaptığı girişimler ve etkinliklerle son bir yılda büyük bir ivme yakalayan ve isminden sıkılıkla söz ettiren İstanbul Yozgatlılar Federasyonu bir yenisini de hafta sonu İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Erkek Öğrenci Yurdu ve Konferans salonunda gerçekleştirdi.

Cumartesi günü yapılan panelle kapılarını İstanbul’da yaşayan hemşerilerimize açan Federasyon yoğun bir katılıma ev sahipliği yaptı.’’ Yozgat Tarihinde Çapanoğulları’’ isimli panel İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı. Gün geçtikçe daha profesyonel kadrolarla, daha profesyonel işler yyapılacağını söyleyen Yılmaz;’’ Kısa sürede güzel işler yapma gayretleri içerisindeyiz. Yurdumuz olsun dedik, memleketten gelen çocuklarımı kimsenin eline bakmasın güven içerisinde burada kalsınlar dedik ve şükürler olsun bu gayemize ulaştık. Aynı şekilde Yozgatlı hemşerilerimizle rahatça ve sürekli bir araya geleceğimiz kendimize ait bir konferans salonumuz olsun istedik onu da başardık ve şuan o gururla buradayız. Bu işe başlarken de hep söyledik biz tecrübelerimizi ve bilgilerimizi yeni nesillere aktaracağız onlar ise geliştirip hayata geçirecek. Aramızda hukukçu, sağlıkçı, tarihçi, sporcu, sanatçı, iş adamı ve birçok meslek kolunda kendisini gayet yetiştirmiş ve isminden söz ettirmiş hemşerilerimiz var. Böyle imkânlar zinciri varken bunları kullanmak gerektiğini düşünerek ilkini bugün ve devamını bundan sonraki günlerde yapmaya karar verdik.’’ dedi.

Program TKDK I.Part II. Kırsal Kalkınma Hibeleri hakkında Selim Türker ve ekibinin katılımı ve sunumuyla devam etti. Sunumun ardından kürsüde yerini alan Araştırmacı Tarihçi, aynı zamanda Federasyon üyesi olan Orhan Sakin, Yozgat şehrinin kuruluşundan, nerelerden göç alarak ve kimlere ev sahipliği yaptığını ve Çapanoğlu gerçeklerini katılımcılarla paylaştı. Türkiye tarihinin en eski şehirlerinden olan Yozgat ve Yozgatlılar hakkında ki paylaşımları şimdiye kadar duyulmayan ve bilinmeyen birçok olayı da gündeme getirdi.  Sakin’in Çapanoğulları hakkında anlattıklarına dinleyici olarak önce yerinde yaptığı ekleme ve çıkarmalarla detaylandıran, Çapanoğulları soyundan gelen Abdulkadir Çapanoğlu’ da Sakin’in ardından kürsüye çıktı. Tarih boyunca adından söz ettiren ve devlet makamlarında söz sahibi olan Çapanoğullarını tüm ince ayrıntı ve bilinmeyenleriyle anlatan Abdulkadir Çapanoğlunun konuşmasından sonra yöresel ikramlar ve sohbetlerle program son buldu.

Yozgatlı pazarı

Federasyon konferans salonunda ki etkinlikler Pazar günüde devam etti. Federasyon Gençlik kollarının düzenlediği söyleşiye İstanbul’da bulunan Yozgatlı dernek gençleri ve Federasyon yönetimi katıldı. Kısa zamanda büyük ün yapan, Televizyonlarda Yozgatlı lığını her defasında bastıra bastıra söyleyen Beden Eğitimi öğretmeni, Yaşam ve Spor Koçu Fatih Kılıçarslan’ın ‘’Kişisel Gelişim ve Gençlik’’ adlı söyleşisiyle başlayan programa birçok Yozgatlı ses sanatçısı da katıldı. Yöresel parçaların ve duyguların yükseldiği programın bir diğer konuğu ise, her defasında davet edildiğinde hiç düşünmeksizin gurbetteki Yozgatlıları asla yalnız bırakmayan Eğitimci ve ses sanatçısı Arzu Arıkan oldu. Arıkan’da okuduğu eserlerle katılımcılara güzel dakikalar yaşattı. TV 66’dan da canlı yayınlanan, yöresel oyunlar ve ikramlarla devam eden program İstanbul’da yaşayan Yozgatlılara keyifli bir Pazar günü yaşattı.16 Ocak 2018 Salı 14:35

http://www.surmelihaber.com//haber/istanbulda-muhtesem-yozgatli-gunler-7697.html