Bozok Üniversitesi'nde 15 Temmuz paneli

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü münasebeti ile Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Paneli” düzenlendi.

Bozok Üniversitesi'nde 15 Temmuz paneli 15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ           Panelin açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, üzerinde yaşadığımız toprakların çok şehit gördüğünü ve her karışında şehit kanının olduğunu belirterek, “Şehitlik bizim inancımızda peygamberlikten sonra bir insanın ulaşabileceği en yüksek mertebedir.  15 Temmuz’da şehit olan 249 kahramanımıza Allah’tan rahmet diliyor, hepsini saygı ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Ecdadımız Anadolu’ya girerken Malazgirt’te kefenini giyerek bu topraklara şehit olmayı göze alarak girmiştir. Son şehitlerdeki üzüntümüz, bizden zannettiğimiz hainlerin kalkışmasıyla ortaya çıkan durumdur. Hainlerin ihanetini önlemek için verilen mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimizin her biri kutsal bir mekân elde ettiler. Allah mekânlarını cennet etsin. Bize düşen bunları unutmamak ve unutturmamaktır” dedi.

        Hainlerin, her dönemde farklı kılıklara ve farklı kisvelere bürünerek bu ülkeye ve bu millete ihanet etmekte olduğunu belirten Rektör Karacabey; “Son hareket biraz da milletin hissetmeyeceği şekilde dini inançları kullanarak ortaya konulan bir ihanettir. Din konusundaki küçücük ayrılıklar ve sapmalar; üzerinde hassasiyetle durulması gereken, çok dikkat edilmesi gereken hususlardır. Din konusundaki küçük sapmalar büyük tehlikelerin habercileridir. Yaşadıklarımızdan bir ders çıkararak eğitimdeki ihmalimiz sebebiyle kendi evlatlarımızı kaybetmemek durumundayız.  Bilhassa sağlam ve köklü bir milli eğitim ve din eğitimi-öğretimi politikasının bundan sonra devlet politikası haline getirilerek hiç olmazsa bundan sonra kendi evlatlarımızı kaybetmeme gayreti içerisinde olmamız, bu yaşananlardan ders çıkarttığımızın göstergesi olacaktır” diye konuştu.  

        Rektör Karacabey konuşmasının sonunda şunları söyledi:           “Hain darbe gecesi birinci derecede hedef olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun dirayetli duruşu ve teşviki ile Türkiye’nin her karış toprağında köyünde, kentinde sokaklara çıkıp hainlere fırsat vermeyen milletimize en içten saygılar sunuyor, böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum”

        15 TEMMUZ BİZİM DEMOKRASİ TARİHİMİZ AÇISINDAN BİR MİLATTIR

        Panelde konuşan Vali Kemal Yurtnaç ise, vilayet ve tüm birimleri olarak “Milli Birlik ve Demokrasi Günü” adı altında haftayı çeşitli faaliyetlerle geçirdiklerini söyledi.           Konferans salonunu tamamen dolu olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yurtnaç, “Görüyorum ki göl maya tutmuş. Biz kurumlar olarak çeşitli toplantılar tertip ederek toplanırız. Ama gönüllü olarak milletin böyle büyük bir salonu doldurduğu programlar parmakla sayılacak kadar azdır. Ben özellikle sizleri, Yozgatlıları hem 15 Temmuz gecesi göstermiş olduğunuz birlik ve beraberlik adına  hem de o birlik ve beraberliğin hala devam ettiriyor olmanızdan dolayı tebrik ediyorum.15 Temmuz gecesi 249 şehidimiz, 2 bin 200 gazimiz oldu. Milletimiz yaralandı. Devlet kademeleri parçalandı. Devletteki kurumsal kültür ve kurumsal hafızayı ortadan kaldırdılar. Bu kötü niyetli insanları gördük ki bunlar dış güçlerin eline geçmişler içleri de temiz değilmiş. İşte bunlar vesilesiyle biz milli birlik ve beraberliğimizi elde ettik. Bu çok önemli bir kazanımdır. En önemli şey de sağcısıyla, solcusuyla, liberaliyle, dindarıyla, alevlisiyle, sünnisiyle, Kürdüyle, Türk’ü ile toplumun her kesimiyle bu ülkeye, seçilmiş iktidara, seçilmiş cumhurbaşkanına meclise bu halk sahip çıktı.15 Temmuz’un olumsuzlukları arasında bizlere açtığı olumlu pencere işte budur” ifadelerini kullandı.           Demokrasimizin ve ülkemizin güçlendiğini, dış dünyaya çok güzel bir mesaj verdiğimizi kaydeden Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;           “Türkiye ile artık masa başı oyunları yapamayacaksınız. Çünkü Türkiye’de halk artık iktidardır. Rejimiyle, devletiyle, idaresiyle paylaşmış ve onu sahiplenen bir topluluk var. Bu maksatla 15 Temmuz bizim demokrasi tarihimiz açısından bir milattır. Bir bakıma da bizim siyaseten ayakta olduğumuzun, siyaseten dik ve diri olduğumuzun, siyaseten kurtuluş reçetemizi aldığımız gündür 15 Temmuz. Allah bir daha böyle günler bizlere yaşatmasın. Bu büyük bir ihanettir. Türk tarihi boyunca görülmemiş bir ihanettir.” 

        Açılış konuşmalarının ardından İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca “Darbelerin Tarihsel Arka Planı”, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Mumyakmaz  “Darbelerin Sosyolojik Arka Planı ve 15 Temmuz” İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Harun Akkaya ise “15 Temmuz Darbe Girişimini Besleyen Dini Söylem ve Uygulamalar” konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.


17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:03

http://www.surmelihaber.com//haber/bozok-universitesinde-15-temmuz-paneli-7597.html