Yozgat'ta müthiş dönüşüm

Yozgat’ta sağlıkta dönüşüm yıllardır başarılı bir şekilde uygulanıyor

Yozgat'ta müthiş dönüşüm

Yozgat’ta Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Eczacılar Odası tarafından yürütülen ortak projede, köylerde aile hekimine muayene olan hastaların ilaçları da eczacılar tarafından ayağına getiriliyor. Başarılı bir şekilde uygulanan projeden vatandaşlar oldukça memnun. 
Yozgat’ta aile hekimlerinin muayene ettiği vatandaşların ilaçlarını eczacılar getiriyor. Kırsal alanlarda yaşayan ve hastaneye gelmekte zorlanan vatandaşlara sağlık hizmeti ayaklarına kadar getiriliyor. Aile hekimleri tarafından muayene edilen vatandaşların tedavilerinde kullanılan ilaçları eczacılar bizzat kendileri dağıtıyor. 


Aile hekimliği uygulamasının başlamasından sonra köylere giden aile hekimleri, muayene ettiği hastaların ilaçları temin etmede güçlük çekmesi üzerine, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Eczacılar Odası bir proje hazırladı. Proje kapsamında aile hekimleri, yazdıkları reçeteleri, hastaya teslim etmek yerine şehre getirip Eczacılar Odası’na teslim ediyor. Eczacılar Odası da reçeteleri kapsama dahil olan eczanelere ulaştırıyor. İlaçları hazırlayan eczaneler, kendi araçlarıyla köylere giderek ilaçları hastalara teslim ediyor. 

Yozgat’ta 2010 yılından bu yana uygulanan proje başarılı bir şekilde sürdürülüyor. 
Yozgat 49. Bölge Eczacı Odası Başkanı Harun Lekesiz, uygulamadan köy sakinlerinin oldukça mutlu olduğunu söyledi. Lekesiz, “Aile hekimliği uygulamasının ilimizde başlamasıyla birlikte özellikle aile hekimleri uzak yerleşim alanlarındaki vatandaşlarımızı belirli aralıklarla ziyaret ediyor. Orada tedavi ve muayene işlemi gerçekleştiriyorlar. Muayene işlemlerinden sonra düzenlemiş oldukları reçetelere ilişkin ilaçları da biz Eczacılar Odası olarak, halkımıza yaşadıkları yerde ulaştırmayla ilgili bir proje başlattık. Bunu üç yıldır ilimizde uyguluyoruz. Sistem sayesinde aile hekimimiz köye geldiği zaman, isteyen hastaları muayene ediyor. Muayene edilen hastalar için düzenlemiş oldukları reçeteleri eczacı odamıza getiriyor, ecza odamız da onu tasnif ettikten sonra sıradaki eczaneye reçeteleri gönderiyor. Sıradaki eczane ilaçları hazırlayıp, hemen ertesi gün hastalarımıza ilaçlarımızı ulaştırıyor” dedi. 

Yozgat’ta ilaç dağıtımı yapan Eczacı Akif Yıldız ise uygulamanın başarılı bir şekilde sürdüğüne dikkat çekerek, ilaç temin etmekte zorlanan vatandaşlara yardımcı olduklarını söyledi. Yıldız, ilaç dağıtım sırasının kendisinde olduğunu dile getirerek, ilaç dağıtımının yanı sıra vatandaşlarla da sohbet etme imkanı yakaladıklarına değindi. 
Uygulamadan köy sakinlerinin son derece memnun olduğunu ifade eden Yıldız, “Uygulama köy sakinlerimizi çok mutlu ediyor. Çünkü yaşadığı yere, köyüne ilacı getirilmiş oluyor. Eczacılar olarak biz de bu uygulamadan memnunuz, çünkü sağlık alanının vazgeçilmez bir parçasıyız. Kamu sağlığının olduğu her yerde eczacı da vardır. Genelde aile hekimlerimiz haftanın üç günü köylere gidiyor. O günlerde düzenlenen reçeteleri de cumartesi günü köylerimize ulaştırıyoruz” diye konuştu. 
Köy sakinleri, uygulamadan memnun kaldıklarını belirterek, “Eskiden hastanede doktor sırası beklerken şimdi doktor ve ilaç ayağımıza geliyor” diye konuştu.29 Haziran 2017 Perşembe 11:26

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgatta-muthis-donusum-7523.html