Bozok’tan arkeolojik yüzey araştırması

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Yozgat ve ilçelerinde ‘‘Klasik Dönem, Roma Dönemi ve Bizans Dönemlerinin’’ yüzey araştırmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Bozok’tan arkeolojik yüzey araştırması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile başlatılan çalışmalar, Bozok Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar başkanlığında Yozgat Arkeoloji Müzesi uzmanlarından Büşra Özkaynar denetiminde, Bozok Üniversitesi ve farklı üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Bozok Ünivresitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, Yozgat ili’nin tarihsel olarak Prehistorik Dönem’den Cumhuriyet Dönemi’ne kadar kesintisiz olarak yerleşim gördüğü bilinmesine karşın, sistemli bir çalışmayla araştırılmadığını söyledi.

Yapılacak araştırmanın 5 yıl sürmesinin planlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Bayraktar, yüzey araştırması sonucu Yozgat ili ve ilçelerindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının yerinde belgeleneceğini ifade etti.27 Haziran 2017 Salı 23:36

http://www.surmelihaber.com//haber/bozoktan-arkeolojik-yuzey-arastirmasi-7474.html