Lokantasını TIR jantından yaptırdığı soba ile ısıtıyor

Yozgat’ta lokanta işletmeciliği yapan Mustafa Tufan, işyerini 3 yıldır jantlardan yaptırdığı soba ile ısıtıyor. Normal sobaya nazaran çok daha dayanıklı ve kullanışlı olan sobanın “ömürlük” olduğunu ileri süren Tufan, müşterilerin ilgisinden de ayrıca memnuniyet duyuyor.

Lokantasını TIR jantından yaptırdığı soba ile ısıtıyor

 Tufan, “soba müşterilerimizin de çok dikkatini çekiyor. Özellikle sobayı görmek için gelenler bile var” diye konuşuyor.

Trafik yoğunluğunun yaşandığı karayolu kenarında bir dinlenme tesisi yanında bulunan kamyoncular lokantasında jantlardan yapılmış soba görenlerin dikkatini çekiyor.  4 kamyon jantının birleştirilmesi sonucu yaptırılan soba verdiği ısı ile vatandaşların sıcak bir ortamda yemek yemelerini sağlıyor.

İşletme sahibi Mustafa Tufan, lokantaya genelde kamyon ve TIR şoförlerinin geldiğini belirterek, bir TIR şoförünün fikriyle jantlardan soba yaptırdığını söyledi. Tufan şöyle devam etti: “Lokantamız yol kenarında olduğu için vatandaşlarımız ve en fazla ilgiyi TIR şoförlerinden görüyor. Yaklaşık 4 yıl önce bir şoför bize bu fikri verdi. O dönemde sobanın eski olması ve bazı yerlerinden küllerin döküldüğünü fark etmesiyle yanımıza gelerek Jant kapaklarından soba yapılmasını önerdi. Önce biraz yadırgadım hiç janttan soba olur mu diye düşündüm. Sonra sanayiye giderek araştırma yaptım. Eski kullanılmayan 4 adet Jant buldum. Bunları kaynakla birleştirip üzerinin kapağı ve içerisinin kova bölümünü de tamamlattırarak lokantamıza kurduk.

ÇOK KULLANIŞLI

3 yıldır kışın bu sobayla ısınıyoruz. Normal bir soba almış olsaydım şimdiye eskiyip yeni almıştım. Ama janttan yapılan bu soba tabiri caizse ömürlük diyebiliriz nerden bakarsanız en az 30-40 yıl daha gider. Çünkü jant kalın olduğu için dayanıklılık süresi de uzuyor. Sobayı yakıyorum biraz ısınması geç oluyor ama geçte soğuyor. Ben çok memnunum bizim gibi işletmesi olan bütün vatandaşlara tavsiye ediyorum.” Haber yapıldığı esnada İstanbul’a seyahat eden bir grup vatandaş lokantada yemek menüsünden çok, sobanın dikkat çektiğini söyledi. Jant soba Yozgatlı müşterilerin de ilgisini üzerinde topluyor. Mali Müşavir Harun Evcimen, Yozgat’ın kışının sert ve çok soğuk geçtiğini belirterek, ilde de benzer işletmeler bunu model olarak kullanarak iş yerlerini bu soba ile ısıtabilecekleri önerisinde bulunuyor. Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşkun ise aynı ifadeleri kullanarak, Yozgat’ta bu gibi tesisleri olan ve doğalgaz kullanmayan işletme sahiplerine bu sobayı tavsiye edeceklerini dile getirdi.10 Şubat 2017 Cuma 21:33

http://www.surmelihaber.com//haber/lokantasini-tir-jantindan-yaptirdigi-soba-ile-isitiyor--7460.html