Yozgat’ın o ilçesi şaha kalacak!

Yenifakılı ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yüce, Kooperatif'in ilçenin kalkınmasında lokomotif rol oynadığını söyledi.

Yozgat’ın o ilçesi şaha kalacak!

Yıllık 3 bin ton olan süt üretimini 2017 yılı için 5 bin ton olarak hedeflediklerini kaydeden Yüce, her üyeye 250 bin liralık hayvan ve ekipman desteği vereceklerini dile getirdi. Başkan Yüce, "İnşallah yıl içerisinde hayvan sayısını 2 binlerden 3 binlere çıkaracağız ve Kooperatif'imizin cirosunu da yıllık 7 milyon TL.'ye ulaştıracağız. Bundan sonraki tek hedefimiz ise bölgeye süt fabrikası kurmak olacaktır" dedi.


Yenifakılı ilçesinin kalkınmasında lokomotif rol oynayan kuruluşların başında yer alan Yenifakılı ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi, hedef büyüttü.

YENİFAKILI ŞAHA KALKIYOR

İlçede saygın bir kişiliği olan, beyefendiliğinden hiç bir zaman taviz vermeyen, kafasında oluşturduğu düşünceleri projelendirerek, ilçenin ve bölgenin kalkınmasında büyük rol oynayan Bülent Yüce, yeni hedeflerini tek tek sıraladı.

SÜTTEN AYDA 300 BİN LİRA

Küçücük bir Kooperatifi, Yozgat'ta parmakla gösterilir bir konuma getiren Başkan Yüce, bölgede yüzlerle ifade edilen büyükbaş hayvan sayısının şimdilerde 2 bin sayıya ulaştırarak bir rekora da imza atmış oldu. Büyükbaş hayvanlardan günlük 8 ton süt üretildiğini ve bunu Ülker'e pazarladıklarını kaydeden Başkan Yüce, 150 üyesi bulunan Kooperatif'e şimdilik ayda 300 bin liranın hesaba yattığını aktardı.

Kooperatif olarak, Ziraat Bankası ile yapılan protokol çerçevesinde her üyeye 250 bin liralık kredi kullandırılacağını ve bunun 100 bin lirasını büyükbaş, geriye kalan miktarın ise ekipman için harcanacağını dile getiren Bülent Yüce, tüm bu krediler için Kooperatif'in kefil olacağını belirtti.

HEDEFTE SÜT FABRİKASI VAR

Hedeflerinin 2017 yılı içerisinde hayvan sayısını 2 bin 500'e ve yıllık ciroyu da 7 milyon TL'ye çıkartmak olarak özetleyen Yüce, "Yenifakılı ilçemiz ve bölgemizin kalkınması hayvancılığın gelişmesine ve entegre tesislerin kurulması bağlıdır. İnşallah ilerleyen zamanlarda kendi ürettiğimiz sütü kendimiz işleyecek duruma gelecek ve kendi süt fabrikamızı kendi bünyemizde kuracağız' dedi.

Üyelerle birlikte her ay mutad olarak yapılan toplantılar sonrasında yol haritasını belirlediklerini ve planlı, programlı bir şekilde hizmet ürettiklerini söyleyen Başkan Bülent Yüce, Kooperatif'in, Yozgat bölgesinde kurulu bulunan 800 kooperatif arasında parmakla gösterilecek bir noktaya taşındığını vurguladı.


POTANSİYELİN FARKINDAYIZ

Devletin, süt ve buzağı desteklerinden de istifade ettiklerini sözlerine ekleyen Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yüce, çalışmalar ve hedefler hakkındaki açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yenifakılı ilçemiz arazi ve konum itibariyle hayvancılığı elverişli bir yer. Biz bu imkanı Kooperatif olarak en iyi şekilde değerlendirmek istedik. Göreve geldiğimiz günden itibaren yapmış olduğumuz girişimlerle hem üye sayımızın artmasını, dolayısıyla hayvan sayımızın yükselmesini sağladık. Bölgemizde şu anda 2 binin üzerinde damızlık ve büyükbaş hayvan bulunmakta. Kooperatif olarak üyelerimizin ve diğer üreticilerimizin günlük ürettiği sütleri, yine kendi araçlarımızla süt merkezlerimize taşıyoruz. Günlük süt üretimimiz 8 tonun altına düşmüyor.
Bizim bölgede kurduğumuz 3 süt toplama merkezimizden Ülker'e bağlı AK Gıda'ya ait araçlar günlük olarak gelip teslim alıyorlar ve süt bedellerimizi her ay düzenli olarak Ziraat Bankası'na yatırıyorlar. Buradan da direkt olarak üyelerimizin hesaplarına aktarılıyor.

YILLIK 5 MİLYON CİRO

Bölge üreticilerimizin bu şekilde her ay ceplerine yüksek miktarda para girmiş oluyor. Ayrıca devletimizin süt ve damızlık desteklerini de hesaba katarsak bu meblağ şimdilik, yıllık olarak 5 milyon TL.'yi buluyor.

Kooperatif olarak, Ziraat Bankası ile yaptığımız protokol çerçevesinde her üyemize 250'şer bin lira ipoteksiz kredi kullandıracağız. Üyelerimizin kefili yine Kooperatif'imiz olacak ve Kooperatifimiz verilen kredilere bankaya yatan süt bedellerinden temlik edecek. Bu vesileyle 2017 yılı içerisinde büyükbaş hayvan sayımızın 500 daha artacağını söyleyebiliriz.

DESTEKTE SINIR YOK

Tüm bunların yanında, Kooperatif olarak üyelerimize yem desteğine başladık. Her üyemize ihtiyacı kadar yemi temin edip onu da süt bedellerinden mahsuplaştırıyoruz. Ayrıca hayvanların sağlıklı olması ve sağlıklı kalmaları için de 24 saat esasına dayalı olarak veteriner hizmeti de sunuyoruz. Çünkü bir hayvanın bizler için çok büyük önemi var.

İnşallah ilerleyen dönemlerdeki en büyük hedefimiz ise Yozgat ve Kayseri bölgesinde olmayan süt fabrikasını kurmak veya kuranları teşvik etmek olacak. Çünkü bu bölgeyi iyi organize ederseniz eğer, günlük 20 tondan fazla süt toplayabilirsiniz. Biz Yenifakılı ilçesi olarak potansiyelin farkındayız ve bunu en iyi kullanmak ve geliştirmek istiyoruz.

İnşallah, birlik ve beraberlik içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalar yine bölgemize yatırım ve istihdam olarak dönecektir. "7 Şubat 2017 Salı 12:22

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgatin-o-ilcesi-saha-kalacak-7452.html