Vatandaş tezgahlara yaklaşmaya korkuyor

Kışın kendini hissettirmesiyle birlikte kış sebze ve meyveleri portakal, mandalina, elma, muz, ıspanak, pırasa, karnabahar gibi ürünlerin fiyatı ikiye katladı.

Vatandaş tezgahlara yaklaşmaya korkuyor

Vatandaşlar, “Havalar soğudu ama sebze tezgahları el yakıyor. Geçen hafta ile bu hafta arasında iki kat fiyat farkı var. Esnaflar da kış dolayısıyla fiyatların yükseldiğini söylüyor” dedilerPatatesten, soğana kadar neredeyse her türlü ürünün başka illerden getirilmesi ve kış aylarının etkisini arttırmaya başlaması, tezgahların ateşini biraz daha yükseltti.

MEYVEYE GÜÇ YETMİYOR

Kış aylarının gelmesi ile birlikte Yozgat’ta meyve ve sebze satışı yapan tezgahlar yanmaya başladı. En ucuz ürünün 1 TL’lik fiyatı ile maydonos olması, diğer tüm ürünlerin 2 ila 5 TL arasından satışa sunulması vatandaşın da iştahını kaçırdı. Tüm yaşanılan olumsuzluklara rağmen çok önemli gereksinimlerini karşılamak için sebze ve meyve satan esnafın yanına gitmek durumunda kalan vatandaş, birkaç kilo alabilme devrini şimdilik kapattı. Gücü en ucuz meyveden bile 1 kilo alabilmeye yeten vatandaş kış sebzelerini bile alırken eli titremeye başladı.

KİMSE MEMNUN DEĞİL

 Bir tarım ülkesi olmasına rağmen meyve ve sebzeyi özellikle kış aylarında pahalı tüketmek zorunda bırakılan vatandaşın derdine bugüne kadar çözüm getirebilen olmadı. Tüm pahalılığına rağmen tüketilmeye çalışılan turfanda sebze ve meyvenin toprağa ekiminden evlerimize ulaşmasına kadar ki aşamaları incelediğimizde; üretici, komisyoncu ve satıcıların tamamının yeterince kazanamadıkları ve ürünlerin pahalılığının kendilerinden kaynaklanmadığı iddiasıyla karşılaşılması da dikkat çekiyor. Üretici yeterince kazanamadığını; komisyoncu devlete çok vergi ödemekten zarar ettiğini; satıcılar ise yeterince satış yapamadıkları için para kazanamadıklarını öne sürüyor.

 ARTIŞLAR HORMONA BAĞLANIYOR

 Üreticiler son 15 yılda hızla gelişen turfanda sebze ve meyve üretimiyle zannedilenin aksine yüksek miktarlarda kazanç elde edemediklerini ve son bir kaç yıldır da masraflarını zor karşıladıklarını iddia ediyorlar. Kazançlarının yüksek olmamasının en büyük sebebini ise tohum fiyatlarının ve hormon ilaçlarının yüksekliğine bağlıyorlar.12 Ocak 2017 Perşembe 20:57

http://www.surmelihaber.com//haber/vatandas-tezgahlara-yaklasmaya-korkuyor-7253.html