Bozok Üniversitesinde YÖK Üyesi Günay Konferans Verdi

Bozok Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü katkılarıyla YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, “Ahlâk Felsefesi ” konulu konferans verdi.

Bozok Üniversitesinde YÖK Üyesi Günay Konferans Verdi

Bozok Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü katkılarıyla YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, “Ahlâk Felsefesi ” konulu konferans verdi. Günay, “Etik ve ahlak arasında nüans farkı vardır. Etik bir ahlak felsefesidir. Etik dilde, ahlâk ise dış dünyadadır” diye konuştu.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansı Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şaban Güçlü, Genel Sekreter Doç. Dr. Seyfullah Türkmen ve çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci izledi.

Açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Bozok Üniversitesi’nin çağdaş bir eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere de büyük destek verdiğini belirterek öğrenci kulüplerinin her geçen gün büyüyen bir coşkuyla son derece başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Rektör Uçar, konferans için üniversiteye gelen Prof. Dr. Durmuş Günay’ı burada ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek programın başarılı geçmesi temennilerinde bulundu.

DERİN EŞMEK, DERİNLEŞMEK

Açılış konuşmasının ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay tarafından verilen  “Ahlak Felsefesi” konulu konferansa geçildi. Felsefenin derin eşmek ve derinleşmek anlamlarını taşıdığı belirten Günay, felsefi kavramların, filozoflar tarafından oluşturulan ve üzerinde uzlaşım sağlanan yapı taşları olduğunu hatırlattı. Etik ve ahlak arasındaki ayrımdan söz eden Prof. Dr. Durmuş Günay, etiğin ahlak felsefesi olduğunu, etiğin dilde, ahlakın ise dış dünyada var olduğunun altını çizdi. Toplum içindeki çekirdek değerlerden bahseden Günay, sorumluluk, güvenilirlik, adalet, yurttaşlık, saygı ve merhametin etik değerlerin temelini oluşturduğunu bu değerlerden uzaklaşıldıkça meşrulaştırma tuzağına yakalanıldığı, bunun sonucunda da etik olmayan davranışlara doğru bir yönelim söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’a katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.17 Nisan 2014 Perşembe 09:59

http://www.surmelihaber.com//haber/bozok-universitesinde-yok-uyesi-gunay-konferans-verdi-72.html