Yozgat’taki vahim tabloyu paylaştı!

Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak dün yaşanan üzücü olayın ardından çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yozgat’taki vahim tabloyu paylaştı!

 Bahçeşehir Mahallesi’nde meydana gelen ve korkuya yolaçan olay vesilesiyle yangın önleyici tedbirler noktasında yurt denetimlerini gündeme getiren ve öğrenci yurtlarındaki eksikliklere dikkat çeken Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, “Yozgat’ta bulunan özel yurtların denetimini gerçekleştirdik ve maalesef karşımıza yangın bakımından hiçbir önlem alınmadığı gibi bir tabloyla karşılaştık.  Resmi kurum yurtlarında herhangi bir sıkıntı olmadığı; fakat özel yurtlarda çok büyük sıkıntıların olduğu 2016 denetlemelerinde ortaya çıktı” dedi.

Adana Aladağ’da meydana gelen yurt yangınında 10 öğrencinin feci şekilde can vermesi ardından kanun ve yönetmeliklerde değişikliğe giden Hükümet, muhalefet partilerinin de desteği ile öğrencilere barıma hizmeti veren ticari işletmeler için kurum açma ve ruhsat düzenleme yetkisini belediyelerden alıp, Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen kanun tasarısının yasalaşması ardından Bakanlık yeni bir yönetmelik hazırladı. Buna göre, açılacak yurtların ilgili mevzuata uygun yangın merdiveni, yangına karşı otomatik söndürme malzemesi bulundurması gerekecek. Binanın yapı malzemeleri de yangına ve depreme dayanıklı olacak. Yangın merdivenlerinin ve kapılarının yanmaz madde ile yapılması şartı getirilecek. Yurtta barınmaya başlayacak her öğrenciye yurdun tanıtılması, acil durumlarda tahliye ve hareket tarzının anlatılması istenecek. En kısa sürede yurtlarını yeni yönetmeliğe uygun hale getirmeyenler hakkında kapatmaya kadar gidebilecek cezalar verilecek.

DÜNKÜ YANGIN TEDBİRLERİ AKLA GETİRDİ

 Dün, Bahçeşehir Mahallesi’nde meydana gelen ve korkuya yolaçan yangın vesilesiyle konuyu gündeme getiren Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, Yozgat’taki özel öğrenci yurtlarında önleyici tedbir noktasındaki eksikliklere dikkat çekti. 2016 yılı içerisinde tüm yurtların denetimini yaptıklarını belirten Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “2016 yılı içerisinde İtfaiye Müdürlüğü sadece yangın ve diğer afetlerle uğraşıyor bilinmesine rağmen İtfaiye Müdürlüğünün yaptığı diğer işler de var. Bu işlerin başlarında öğrenci yurtları ve iş yeri denetimleri geliyor. Bu denetimler 2017 yılı içerisinde daha çok artırılacak. Denetime gidildiğinde personellerimiz, iş yeri sahiplerine ne gibi önlemler alınacağıyla ilgili eğitim verecek. Ayrıca tüm yurtlarda denetimlerimizi Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak daha da artıracağız. Yozgat’ta bulunan özel yurtların denetimini gerçekleştirdik ve

maalesef karşımıza yangın bakımından hiçbir önlem alınmadığı gibi bir tabloyla karşılaştık. . Yozgat’ta resmi kurumların yurtlarında herhangi bir sıkıntı olmadığını fakat özel yurtlarda çok büyük sıkıntıların olduğu 2016 denetlemelerinde ortaya çıktı.

 YETKİ VALİLİKLERDE

 2017 yılında açılacak yurtlarda eksik görüldüğü taktirde kapatma işlemi derhal devreye girecek. Bir komisyon oluşturduk ve uyulması gereken kuralların hepsini yasal zemine oturttuk.  Valiliğimize ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze rapor halinde sunduk. Bundan sonra açılacak yurtlarda binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin hükümlerine göre uygulamalar yapılacak. Eğer bir eksiklik varsa kesinlikle yurdun açılmasına müsaade edilmeyecek. Bu tür yerlerin açılmasında Milli Eğitim Bakanlığı ve İtfaiye Müdürlükleri ile zaten iş birliği yapılmakta. İtfaiye Müdürlükleri bu tür yerlerin denetimlere katılarak yurtların işletilmeye uygun olup olmadığını kontrol etmeye devam edecek.”4 Ocak 2017 Çarşamba 09:37

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgattaki-vahim-tabloyu-paylasti-7114.html