Yozgatlıyı Zamlar Çıldırttı!

Akaryakıta gelen zamlar az yakan araç sahiplerinin tercihlerini değiştirmelerine neden oldu.

Yozgatlıyı Zamlar Çıldırttı!

Dünya petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak benzin ve motorine gelen zamlar, LPG’ye olan talebi artırdı. Yozgat’ta bu yılın ilk 6 aylık diliminde yaklaşık 400 araç sahibinin araçlarına LPG taktırdığı belirtildi. İlde yıllardır, motor ve LPG üzerine faaliyetini sürdüren Durmuş İşbilen, LPG’ye olan talebin devam etmesini, akaryakıta gelen zamlara bağladı.

Türkiye’de benzin ve motorine yapılan zamlar, lüks ve az yakan araç sahiplerini de LPG'ye yöneltti.

ARAÇ SAHİPLERİ SANAYİYE AKIN EDİYOR

Durmuş İşbilen, "Son zamlarla birlikte benzin litresi ortalama 5.12'ye mazot ise 4.54 kuruşa yükseldi. Petrol fiyatlarında artış sebebi ile lüks diye tabir edilen Avrupa araçlarını da LPG’ye yöneltti. Son günlerde devam eden zamlarla birlikte artık yakıt cimrisi az yakan araçlar diye tabir edilen küçük motorlu araçlar da LPG taktırmak için sanayinin yolunu tutuyor. Bu da bizim iş yoğunluğumuzu artırıyor." dedi.

400 ARAÇ LPG SİSTEMİ TAKTIRDI

Yaz-kış sürekli LPG işinin devam ettiğini söyleyen İşbilen, "LPG sistemi sayesinde insanlar hem çevreye daha az zarar veriyor hem de ekonomik bir seyahat sağlıyor. Aracın kullanım şekli, kullanıldığı arazi şartları ve mevsimsel özelliklere göre yakıt performansı değişse bile, genel olarak LPG sayesinde yüzde 30-40 civarında ekonomi sağlanıyor. Eskiden LPG sadece eski model araçlara monte edilirdi. Şimdi ise lüks ve son model araçlara da takılmaktadır. Son dönemde en fazla karşılaştığımız ise yakıt cimrisi diye tabir edilen küçük motorlu araçların da LPG taktırmasıdır. İlimizde bu yılın ilk 6 aylık diliminde yaklaşık 400 araca LPG sistemi takıldı" diye konuştu. İşbilen, LPG fiyatlarının markasına göre değiştiğini, bin TL’den başlayıp bin 600 TL’ye kadar yükseldiğini ifade etti.

Hikmet Güneşer isimli araç sahibi son günlerde akaryakıta gelen zamlardan dolayı aracına LPG taktırmak için sanayiye geldiğini söyledi. Güneşer, "Benim otomobilimin özelliği az yakması. Fakat son günlerde benzine gelen zamlar beni LPG’ye yöneltti. Benim gibi pek çok insan da aracına LPG sistemi takdırdı. İnşallah LPG’ye zam gelmez, biz de rahat ederiz." dedi.30 Haziran 2014 Pazartesi 00:19

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgatliyi-zamlar-cildirtti-691.html