ÇEDAŞ 550 milyon TL yatırım öngörüyor

Dolardaki artış nedeniyle ‘enerjini verimli kullan’ projesini hayata geçiren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş (ÇEDAŞ), 2020 yılına kadar Sivas’a 250, Tokat ve Yozgat’a ise 150’şer milyon TL’lik yatırım gerçekleştirecek.

ÇEDAŞ 550 milyon TL yatırım öngörüyor

 ÇEDAŞ, 2011-1015 yılları arasında Sivas’ta 200 milyon TL, Tokat ve Yozgat’ta ise 100’er milyon TL tutarında yatırıma imza atmıştı.

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 900 binin üzerinde aboneye kaliteli ve sürekli enerji temini için yatırımlarına devam eden ÇEDAŞ hizmet bölgesindeki sivil toplum kuruluşları ile enerjinin daha etkin ve verimli kullanılması için harekete geçti. Bu kapsamda ÇEDAŞ yöneticileri sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek kurdaki artışın enerji maliyetlerine en az etki etmesi için neler yapılması gerektiğini görüştü. ÇEDAŞ genel müdürlük binasında gerçekleştirilen toplantıda ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, Yatırım Direktörü Mustafa Altun, Müşteri Hizmetleri Direktörü Bekir Bulut, Sistem İşletme Müdürü Özgür Alparslan da hazır bulundu.

ÜLKEMIZ ÜZERINDE OYUN OYNANIYOR

Konuşmasında, son zamanda dolar kurunda yaşanan artışa işaret eden ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa,”Bildiğiniz gibi ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bir kısmını doğalgaz ithalatı yaparak karşılıyor. Doğalgaz ithalatı ise dolar bazında gerçekleştiriliyor ve dış ticaret açığımızın neredeyse yarısı dışarıdan ithal ettiğimiz enerjiden kaynaklanıyor.

Ülkemizde 15 Temmuz’da yapılmak istenen darbe girişiminin bir benzeri şu günlerde dolar üzerinden ekonomimize yapılmak isteniyor. Bu noktada bizlere ve sizlere enerjinin israf edilmeden daha etkin ve verimli kullanılması adına büyük görevler düşüyor. Enerji tasarrufu hakkında farkındalık oluşturacak projelerle hem ülke ekonomimize katkı sağlayabiliriz hem de ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz” dedi. Toplantıda ÇEDAŞ’ın başta Kent Konseyi olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile enerjinin daha etkin ve verimli kullanılmasına yönelik enerji tasarrufu ile ilgili projelerin hayata geçirilmesi de kararlaştırıldı.

YOZGAT’A 150 MILYON TL’LIK YATIRIM

ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, toplantıda sunum eşliğinde sivil toplum kuruluşu temsilcilerine şirketin Sivas’a yaptığı yatırımlar ve çalışmalar hakkında da bilgiler de verdi. ÇEDAŞ’ın ikinci uygulama dönemi olan 2011-2015 yılları arasında sorumluluk bölgesi olan Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 400 milyon TL yatırım yaptığını hatırlatan Akboğa, bu yatırımın 200 milyon liralık bölümünün Sivas’ta gerçekleştiğine dikkat çekti. Üçüncü uygulama dönemi olan 2016-2020 yılları arasında şirketin hizmet bölgesine 550 milyon TL daha yatırım yapmayı planladığını dile getiren Akboğa, bu dönemde Sivas’a 250 milyon TL, Tokat ve Yozgat’a ise 150’şer milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti. Akboğa, üçüncü uygulama dönemi içerisinde en büyük yatırımın ise kırsalda gerçekleştirileceğini ifade etti. Toplantıda Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ‘Elektrik Piyasası 2015 Yılı Piyasa Gelişme Raporu’ ile ilgili verileri de paylaşan Akboğa,”EPDK verilerine göre ÇEDAŞ Türkiye genelinde en az elektrik kesintisi yapan dağıtım şirketi oldu. Sivas, Tokat ve Yozgat bölgesinde 900 binin üzerinde aboneye hizmet veren ÇEDAŞ, abone başına yıllık ortalama 4,4 adet kesinti ile 21 dağıtım bölgesi arasında en az bildirimli ve bildirimsiz kesinti yapan şirket unvanını sahip oldu” diye konuştu.15 Aralık 2016 Perşembe 16:26

http://www.surmelihaber.com//haber/cedas-550-milyon-tl-yatirim-ongoruyor-6859.html