Çağ kapayıp çağ açan hükümdar: Fatih Sultan Mehmet

BEYDER (Bozok Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)’nin mutat Cuma sohbetlerinin bu haftaki konuğu, “Çağ Kapayıp Çağ Açan Hükümdar: Fatih Sultan Mehmet Han” adlı sohbetiyle Yozgat kamuoyunun yakından tanıdığı Araştırmacı-Yazar Yusuf Karakaya oldu.

Çağ kapayıp çağ açan hükümdar: Fatih Sultan Mehmet

 Sohbetine tarihin milletler için önemini anlatmakla başlayan Karakaya, Cemil Meriç’ten “Geçmişimizi geleceğimizin malzemesi yapmalıyız” sözünü aktardı ve ‘Geçmiş’in bir arabadaki dikiz aynasına benzetilebileceğini söyledi. “Bu manada ‘tarih’ kendisinden yolumuzu aydınlatmak için doğrularına başvurabileceğimiz bir hazinedir” diye konuşan Karakaya, sohbetinde Fatih Sultan Mehmet’in yetişme ortamı, hocaları, ilme ve âlime verdiği değer, gece gündüz demeden milleti için gösterdiği gayret gibi yönleri üzerinde ayrıntılı bilgiler verdi.

HER GÜN KİTAP OKURDU

Fatih’in çağları kucaklayan bir hükümdar olduğunu ve Batılı bir ilim adamının onu “Şarkta doğmuş, Şarkta yaşayan bir Garplı”ya benzettiğini belirten Karakaya, şöyle devam etti:

“Fatih’in yetişmesinde babası II. Murat’ın ve Akşemseddin hazretlerinin çok büyük bir rolü vardır. Ayrıca her daim öğrenme aşkıyla yanar ve bunun için de her gün bir saat kitap okur.  İstanbul’un fethi esnasında bile bu ilim aşkından vazgeçmediğini başta Akşemseddin hazretleri olmak üzere bu esnada yanında bulunan 70 kadar alim şahitlik eder.  Bizler belki birer Fatih, Akşemseddin olamayız; fakat onların açtığı yoldan ilerleyebilir, din ve devlet için gayret gösterebiliriz. Bunun için bol bol okumalı, kendimizi geliştirmeliyiz.”12 Aralık 2016 Pazartesi 23:16

http://www.surmelihaber.com//haber/cag-kapayip-cag-acan-hukumdar-fatih-sultan-mehmet-6819.html