Kış şartlarına özel ÇEDAŞ ekip kurdu

Yaklaşık 52 bin kilometrekare alanda elektrik dağıtım hizmeti veren ÇEDAŞ, ağır kış şartlarına 56 kişiden oluşan özel bir ekip kurdu.

Kış şartlarına özel ÇEDAŞ ekip kurdu

 Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 52 bin kilometre alanda yaklaşık 900 bin aboneye hizmet veren ÇEDAŞ bölgede kış aylarının sert ve yoğun kar yağışlı geçmesi nedeniyle ‘Acil Eylem Planı’ oluşturdu. ÇEDAŞ bu çerçevede Sivas’ta Merkez, Kangal, Suşehri, Zara ve Şarkışla; Tokat’ta Merkez, Turhal, Niksar, Zile ve Erbaa; Yozgat’ta ise Merkez, Sorgun, Akdağmadeni ve Boğazlıyan olmak üzere hizmet alanını 14 bölgeye ayırdı.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), ‘Acil Eylem Planı’ kapsamında fırtına, kar ve tipi hava hareketlerine karşı yine oluşturulan bölgelere 4’er kişiden oluşan ekiplerin planlamasını gerçekleştirdi.

14 bölgede toplam 56 kişiyi bulan bu ekip, olumsuz hava koşullarında kaliteli, kesintisiz ve sürdürülebilir bir enerji temini için sürekli alarm halinde olacak.

 FİLOYA 76 ADET 4X4 ARAZİ ARACI EKLENDİ

 Kar, tipi ve fırtınanın yoğun olarak görüldüğü riskli bölgelerdeki enerji nakil hatlarını ve elektrik direklerini güçlendirdiklerini belirten ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa,”Araç filomuzda bulunan 4 adet paletli kar aracı ve 2 adet kar motorunun bakım işlemlerini yaparak kırsalda yaşanması muhtemelen acil durumlar için bu araçlarımızı hazır hale getirdik. Tüketicilerimize kış mevsiminde de hızlı ve kaliteli enerji sağlamak hedefi ile saha ve arıza bakım onarım ekiplerimizin kullanacağı arazi araçlarını yenileyerek sıfır kilometre 76 adet 4x4 arazi aracı ile filomuza güç kattık” dedi. İl Özel İdaresi ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleriyle de kış mevsiminde koordinasyon gerektiren konular hakkında planlamalar yaptıklarını kaydeden Akboğa, personelin kış aylarına uygun giysi ve teçhizatı için de gereken alımları yaptıkların dile getirdi. Yıl geneline bakıldığında ÇEDAŞ’ın sorumluluk bölgesinde kış aylarında özellikle kırsalda görülen yoğun tipi ve kar yağışının enerji nakil hatlarında ve şebekelerde ağır hasarlar oluşturabildiğine dikkat çeken Akboğa, şöyle devam etti:

METEOROLOJİ İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE

“Ekiplerimiz Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük, haftalık ve aylık hava tahmin raporlarını sürekli olarak takip ediyor. Bu tahminler doğrultusunda çalışma palanlarını düzenliyoruz. Meteorolojiden yapılan uyarılar doğrultusunda bölgelerimizde bulunan ekiplerimizi 7/24 hazır hale getirerek kar araçlarımızı ve kar motorlarımızı fırtınanın beklendiği hatlara yakın alanlarda konuşlandırıyoruz. Ayrıca diğer bölgelerdeki personellerimizin vardiyasını ise fırtınanın beklendiği bölgeye müdahale sağlayabilecek şekilde düzenliyoruz. İl ve ilçeler bazında ise ekiplerimiz uyarılar doğrultusunda sürekli teyakkuz halinde oluyor.”8 Aralık 2016 Perşembe 10:28

http://www.surmelihaber.com//haber/kis-sartlarina-ozel-cedas-ekip-kurdu-6765.html