Başkan Yardımcısı Akgün son sözü söyledi

Yozgat’ın uzun yıllar boyunca imar konusunda sorunlar yaşadığını belirten Yozgat Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, son iki yıldır imarla ilgili ciddi çalışmalara giriştiklerini söyledi.

Başkan Yardımcısı Akgün son sözü söyledi

Yozgat Belediyesi olarak özellikle şehir merkezinde kaçak yapılarla ilgili ciddi mücadelelerinin olduğunu söyleyen Akgün, imara aykırı kaçak yapıların yıkımı konusunda önemli adımlar attıklarını ve kaçak yapılara göz yummayacaklarını ifade etti.

Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, kaçak yapılar ile ilgili mücadelelerinin kararlı bir şekilde devam edeceğini belirtti.

“İMAR SORUNUNA KÖKLÜ

ÇÖZÜM GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Son iki yıldır imarla ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Akgün: “Yozgat Belediyesi’nin kurulduğu günden beri şehrimiz ciddi manada imar sorunu yaşadı. Hala da yaşamaya devam ediyor. Belediye Başkanımız Kazım Bey’in döneminde imarda ciddi çalışmalarımız oldu. Kaçak yapılarla ilgili çok ciddi çalışmalar sergiledik. Bu kaçak yapıların önüne artık bu dönemde geçildiğini düşünüyoruz. Kamuoyunun da böyle düşündüğüne inanıyorum” şeklinde konuştu.

 “GERİ ADIM ATMIYORUZ”

Yozgat’ın Güneybatı’ya doğru genişletilmesi manasında imar çalışmalarımız var. Bu çalışmalar inşallah önümüzdeki yıllardan itibaren yapılacak. İhalesi hazırlık aşamasında. Bununla beraber şehir merkezinde imara aykırı kaçak yapıların yıkımı ile çok ciddi adımlar attık. Bu manada yapmış olduğumuz çalışmaların devamı niteliğinde de hiçbir şekilde geri adım atmadan imara aykırı olan yerlerin cezai işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Gerek bu yapıları yapan vatandaşların kendilerinin yıkması yıkmadıkları takdir de mahkeme ve encümen kararlarıyla belediye ekiplerimiz tarafından yıkılacağının bilinmesini istiyoruz. İşlem uyguladığımız kaçak yapıların tam olarak sayısını veremem ama ciddi manada gözle görülür imar çalışması yapıyoruz. Kaçak yapılar noktasında işgaliye olan işyerlerin yıkımlarını gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

“İSTİMLAK VE KAMULAŞTIRMA DA YAPIYORUZ”

Belediyenin gerçekleştirdiği hizmetlerde önüne çıkan engelleri istimlâk ve kamulaştırma çalışmaları yaparak aştıklarını da hatırlatan Akgün: “Kaçak yapıların dışında çalışmalarımıza engel olan durumlarda bir de şöyle bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yol, kaldırım çalışmaları esnasında tamamen imar durumuna göre hareket ediyoruz. Bu bölgede imara aykırı bir çalışma varsa imara uygun duruma getiriyoruz. Eğer herhangi bir kaçak yapı yoksa kaldırımı ya da yolu işgal edecek bir yapı da varsa kamulaştırma ve istimlâk çalışmaları yapıyoruz. Yani sadece işgal olması gerekmiyor. Yapmış olduğumuz işin güzel olması maksadıyla da kamulaştırma ve istimlak çalışması yapıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“BÜTÇENİN CİDDİ KISMI HARCANIYOR”

Yozgat Belediyesi’nin bütçesinin önemli bir kısmını istimlak ve kamulaştırmaya ayrıldığını söyleyen Akgün: “Yozgat Belediyesi bütçesinin büyük bir kısmını kamulaştırma ve istimlaka ayırıyoruz. Aslında bu bütçemizin görülmeyen bir tarafı. Bütçemizin kamusal alanlarda ve sahadaki yapmış olduğumuz hizmetlerden ziyade kamulaştırma ve istimlaklarla ilgili çok ciddi harcamaları var. Bunu yapmamızdaki sebep Yozgat’ın şehir kimliğine kavuşturulmasıdır. Bunun için de cadde, sokak ve yolların genişletilmesi gerekiyor. O yüzdende bu işgallere son verme adına da imara aykırı alanların yıkılması gerekiyor. Bu çalışmalarda zaten iki yıl içerisinde çok bariz bir şekilde devam ediyor ve halk tarafından da takdir edildiğini düşünüyorum” görüşlerine yer verdi.23 Nisan 2016 Cumartesi 15:18

http://www.surmelihaber.com//haber/baskan-yardimcisi-akgun-son-sozu-soyledi-5339.html