Roma Hamamı İçin Bakanlık Harekete Geçti

Sarıkaya İlçesinde bulunan ve yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olan ancak bir türlü turizme kazandırılamayan Roma Hamamı için yeni bir dönem başlıyor. Hamamın ziyarete açılması için çevre düzenleme projelerinin hazırlanması amacıyla 2 bin 150 metrekarelik alanın İl Özel İdaresi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tahsisi İl Genel Meclisi’nde uygun görüldü.

Roma Hamamı İçin Bakanlık Harekete Geçti

 Alınan kararla birlikte hem İl Özel İdaresi bütçesi rahatlatılacak hem de bölgenin turizm cenneti olması noktasında da önemli bir adım atılmış olacak.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, Vali Abdulkadir Yazıcı’nın Sarıkaya’da bulunan ve yapılan kazı çalışmaları ile turizme kazandırılması yolunda önemli adımlar atılan Roma Hamamı bölgesindeki alanın Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi için yazdığı teklif yazısını Meclis’e sundu.

İŞİ UZMANLARA BIRAKACAĞIZ

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, bu zamana kadar tarihi Roma Hamamı’ndaki kazı çalışmalarını İl Özel İdaresi bütçesiyle belli bir noktaya getirdiklerini belirterek bundan sonra ise işi uzman kurumların eline bırakacaklarını söyleyerek, kazı alanında iki bin 150 metre karelik bir alanda Kültür Bakanlığı’nın çalışma yapacağını açıkladı. Yanık, bu sayede ileriye dönük olarak İl Özel İdaresi bütçesini rahatlatacaklarını söyledi.

 “YARI OLİMPİK HAVUZ ÇIKTI”

Sarıkaya tarihi Roma Hamamı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler veren Yanık, kazı alanında çıkan tarihi miraslara değinerek şu bilgileri aktardı: “Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’a atandığı günden itibaren oradaki yaptığımız incelemelerde buranın bir teresuatla örtülü olduğu noktasında tespitleri oldu. Bu noktada o günden itibaren yapılan çalışmalarda tahmin edildiği gibi altından bir tabanı ve yanları mermer olmak üzere yarı olimpik havuz çıktı. Yine ufak havuzlar ve diğer kalıntılar ortaya çıktı.”

KAMULAŞTIRMALAR YAPILDI

Roma Hamamı kazı alanını genişletebilmek adına çevresinde bulunan birçok iş yerinde kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yanık, “Roma Hamamı çalışmalarını genişletmek amacıyla çevresinde bulunan 24 adet iş yerinin kamulaştırılması gerekiyordu ve çalışmaları başlatarak buraları kamulaştırdık. Kamulaştırma bedellerinin de Özel İdareye yük olmaması için bedelini Kültür Bakanlığı’na teklif ettik. Kültür Bakanlığı da gerekli tahsisatı yaptı. Yaklaşık 2 milyon 600 bin civarında kamulaştırma bedeli ödeyerek 24 dükkanı kamulaştırdık ve o bölgeyi açtık” dedi.

“KAZI ŞEHRE DOĞRU GENİŞLEYECEK”

Kazı çalışmalarının şehrin içerisine doğru genişlemesi gerektiğini belirten Yanık, bu kapsamda iki bin 150 metre karelik bir alanı Kültür Bakanlığı’nın çalışmasına bıraktıklarını söyledi. Yanık: “Kazı çalışmalarının sürekli devam etmesi gerekiyor. Bu güne kadar İl Özel İdare bütçesinden de destek vermeye çalıştık. Bundan sonra orada ortaya çıkan değerlerin, vatandaşın kullanımına sunulması için proje hazırlanması ve yeni yatırımların yapılması gerekiyor. Bu yatırımlar da ufak bütçelerle yapılacak yatırımlar değil. Mutlaka yeni kamulaştırmalar gerçekleşecek. Bunun içinde Kültür Bakanlığı’na teklifimizi yaptık. Bakanlıkta 2 bin 150 metrekarelik alan tahsisini istemekte. Bundan sonraki çalışmaların Kültür Bakanlığı bütçesinden yapılması amacıyla oranın bütün fizibilite çalışmalarını ve yapılacak yatırımları uygulamaya sunulma imkânına kavuşmuş olacağız” diye konuştu.9 Ocak 2016 Cumartesi 22:34

http://www.surmelihaber.com//haber/roma-hamami-icin-bakanlik-harekete-gecti-3884.html