Yozgat Çamlığına Kardeş Geliyor!

Spor Vadisi’ne 32 bin 850 fidan dikildi. 60 bin fidan daha dikilecek.

Yozgat Çamlığına Kardeş Geliyor!

Bu yıl Yozgat’ta toplam bedeli 9 milyon 302 bin 600 TL olan 5 proje yürüten Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü, Spor Vadisi’ne özel önem atfediyor. Vali Abdulkadir Yazıcı’nın gayretleriyle 177 hektarlık alan genelinde toprak işlemesini tamamlayan kurum, bölgeye 32 bin 850 adet fidan dikimi gerçekleştirdi. Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü, 32 bin 850 adet fidana, bu yıl içerisinde 60 bin fidan daha ekleyerek toplam 92 bin 85 bin adede ulaşmayı planlıyor.

Bir yıl kadar önce Vali Abdulkadir Yazıcı tarafından hayata geçilen Spor Vadisi Projesi, “alternatif yaşam alanı” hüviyetine her geçen gün biraz daha bürünüyor. Bin 777 dönüm alanda üç etapta sürdürülen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, tüm aktivitelerin yapılabileceği bir spor kompleksine dönüşecek olan alanda, kayak tesisi ve kayık üniteleri, tüneller, çocuk treni, dağ kızağı, kapalı yüzme havuzu, futbol, basketbol, tenis gibi açık spor sahaları bulunacak. Gölet düzenlemesi ve piknik alanları ile ağaçlandırma çalışmalarını kapsayan proje tamamlandığında Yozgat'ın güzide projeleri arasında yer alacak.

 

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kaya, Yozgat’ta bu yıl 9 milyon 302 bin 600 TL yatırım bedeliyle hizmet yürüteceklerini söyledi. Bu bütçe ile 5 proje gerçekleştireceklerini bildiren Kaya, Yozgat Merkez, Yerköy, Ovakent, Çandır ve Akçalı’da toplam 800 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapacaklarını kaydetti. Yozgat Merkez Höyüktepe mevkiinde 2 bin 600 hektarlık alanda rehabilitasyon çalışmaları bulunduğundan da bahseden Kaya, Spor Vadisi Projesi’ne özel önem atfettiklerini ileri sürdü.

Şu anadek 177 hektarlık alanda toprak işlemesi tamamlanan 177 hektarlık alanda 32 bin 850 adet fidan dikimi gerçekleştirdiklerini belirten Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kaya, karaçam, sarıçam, mahlep, ıhlamur, sedir gibi 15 türe yakın farklı ağaç türü kullandıkları bölgede, bu yıl içinde 60 bin civarında yeni fidan dikimi daha gerçekleştirerek, toplam rakamı 92 bin 850 adede çıkartacaklarını ifade etti.

15 FARKLI TÜR EKİLDİ

Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Spor Vadisi Projesi bağlamında toprak işlemesi yapılan toplam 177 hektar alanda 32 bin 850 adet fidan dikimi yapıldı. Bu yıl valimizin de dediği gibi boyları çok büyük olmamakla birlikte 60 bin adet daha fidan dikerek 92 bin 850 adede çıkartacağız. Burada karaçam, sarıçam, mahlep, ıhlamur, Sedir gibi 15 türe yakın farklı ağaç türünü kullandık. Tamamen bir peyzaj çalışması nedeniyle farklı türler kullanıldı. İlkbaharda çapalama çalışmaları devam edecek. Sonbahar da olmaz ama olursa kuruyan olursa onları yenileceğiz.”22 Nisan 2014 Salı 11:21

http://www.surmelihaber.com//haber/yozgat-camligina-kardes-geliyor-109.html