Ana Sayfa Yozgat Yav He He! Yozgat'ı Takan Bile Yok!

Yav He He! Yozgat'ı Takan Bile Yok!

Yeni hükümetin ekonomi haritasında da öncelik verilmedi.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2014 Pazar 18:21
Yav He He! Yozgat'ı Takan Bile Yok!
Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62’inci Hükümet de yatırım konusunda Yozgat’ı yine ikinci plana itti. Yeni hükümetin yol haritasında da başta Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki yatırımlara öncelik verilecek olması, iller arasındaki farklılıkları arttıracak.

Yeni hükümetin izleyeceği ekonomi programı da Yozgat gibi gelişmede bir türlü istenilen adımları atamayan illeri fazla kapsamayacak.

CAZİBEMİZ YOK

Yozgat’ın AKP Hükümetlerine verdiği desteğin karşılığını yine alamayacağı yapılan açıklamalarla net bir şekilde ortaya çıktı. Kendi şehrine daha şimdiden yatırımları aktarmaya başlayan Ahmet Davutoğlu hükümeti döneminde de bölgesel projelere verilen destekler sürecek. Güçlü ekonomi parolası ile yola çıkan 62'nci Hükümet, ekonomi programında 350 milyar dolarlık yatırım hedefi koydu. 10 sektörün ön plana çıktığı yatırımlarla Türkiye'nin batısı ile orta, doğu ve güneydoğu bölgeleri arasındaki fark kapanacak. Bunun için en az Doğu illeri ile aynı şartlara sahip olan Yozgat’ın da yatırımlardan hakkını alması gerekecek.

BÖLGESEL PROJELER DESTEKLENECEK

Havalimanları, otoyollar, köprü ve tüneller, Kanal İstanbul, şehir hastaneleri ve eğitim kampusları ile enerji üretim tesisleri gibi projeler için 100 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Ulaştırma, enerji, konut, teknolojik araştırma, eğitim, tarım, içme suyu, kanalizasyon, sağlık, madencilik sektörlerine 250 milyar dolar harcanacak. Yeni dönemde kamu harcamalarında kalkınma potansiyelini ve üretim gücünü destekleyen mahiyette altyapı yatırımlarına ve sosyal amaçlı alanlara öncelik verilecek. Başta Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi olmak üzere, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmayı hedefleyen ekonomik ve sosyal altyapı çalışmaları kararlılıkla sürdürülecek. GAP kapsamındaki "Bin Günde Bin Gölet" Projesi ile yaklaşık 1 milyar metreküp depolama sağlanacak. 212 bin hektar alan sulamaya kavuşturulurken, yaklaşık 450 bin kişiye de istihdam sağlanmış olacak.

ULAŞTIRMA GÖZDE SEKTÖR

Devlet yatırımlarının özel sektörü tamamlayacak şekilde ele alınması da gündemde. Ayrıca kamu alt yapı yatırımlarında özel sektörün katılımını da sağlayan uygulamalara daha fazla ağırlık verilecek. Ulaşımdan eğitime, sağlıktan enerjiye, tarımdan savunma sanayine kadar birçok sektörde büyük projeler tamamlanacak. Bu projeler, gerek inşa aşamasında, gerek sonrasında, istihdam başta olmak üzere, ulaşım, ticaret, çevre, şehirleşme gibi alanlarda uygulanacak.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat İl Emniyet Müdürü Esertürk uyardı! Dikkatli olun

Yozgat İl Emniyet Müdürü Esertürk uyardı! Dikkatli olun

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık