Ana Sayfa Ekonomi Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

2020 yılında gıda fiyatlarına gelen zamlar 2021 yılında vatandaşın cebini yakmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2021 Perşembe 23:24
Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

2020 yılında gıda fiyatlarına gelen zamlar 2021 yılında vatandaşın cebini yakmaya devam edecek gibi gözüküyor. Gıda ürünlerindeki fiyat yükselişi devam ederken, kış sebze ve meyveleri, süt ve süt ürünlerini gibi birçok üründe fiyat artışı olurken, Ayçiçek yağı fiyatlarındaki aşırı yükseliş alışverişe giden vatandaşın ilk dikkatini çeken gıda ürünlerini arasında başı çekiyor.

FİYATLARA YÜZDE 20’LİK ARTIŞ

Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira civarında olan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 75 liraya kadar yükselirken, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham maddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını kaydetti. Büyükhelvacıgil, maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat artışı daha beklediğini söyledi.

“BURADA FİYATI ARTIRAN YAĞ SANAYİCİLERİ DEĞİL”

2020 yılında Türkiye’nin 2.5 milyon tonluk ayçiçeği ihtiyacına karşılık 1.3 milyon tonluk üretim yapılabildiği bilgisini veren Tahir Büyükhelvacıgil, tonu 2 bin 500 lira olan ayçiçeğinin 4 bin 950 liraya, 5 bin 300 lira olan ham yağ fiyatının ise 10 bin liraya ulaştığını kaydetti. Maliyetin dolar bazında ise bir katlık artışla 700 dolardan 1.325 dolara yükseldiğinin altını çizen Büyükhelvacıgil, “Tüketicilerimizin şunu bilmesi lazım. Burada fiyatı artıran yağ sanayicileri değil. Hammadde fiyatı arttığı için nihai ürün fiyatı yükseliyor. Üstelik ham madde fiyatındaki son artış henüz raflara yansımadı. Tahmin ediyorum yağ fiyatı yüzde 20 civarında artar” dedi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ta konut satışları neden azaldı? Yılmaz cevapladı

Yozgat’ta konut satışları neden azaldı? Yılmaz cevapladı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık