Ana Sayfa Ekonomi Vergi mükelleflerine defter tasdiki ve sınıf değiştirme uyarısı

Vergi mükelleflerine defter tasdiki ve sınıf değiştirme uyarısı

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, yıl sonu yaklaştığından  meslektaşlarına ve  vergi mükellefi vatandaşlara uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2016 Cuma 21:21
Vergi mükelleflerine defter tasdiki ve  sınıf değiştirme uyarısı

Bulut, hem mükellefiyet sınıf değiştirme hem de  Aralık  ayında  tasdiki yapılacak 2017 yılına ait tutulacak defterler ile  onların tasdik zamanı hakkında uyardı.

Defter 11 Kasım 2016 tarih ve 29885 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  474 sıra numaralı  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yeniden değerleme oranı 2016 yılı için yüzde 3,83 olarak tespit edildiğini hatırlatan  Bulut,  “yürürlükteki mevzuat gereği bilanço esasına göre defter tutma hadleri genellikle bu veriler esas alınarak ilan edilmektedir.  Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu oranı yüzde 50 arttırma ve yüzde 50 azaltma yetkisi de bulunuyor” dedi. Yine aynı kanunun 179’uncu maddesi gereğince, bir hesap döneminin iş hacmi belirlenen hadlerden yüzde 20‘yi aşan bir nispette düşük olursa veya arka arkaya üç dönemin iş hacmi belirlenen hadlere nazaran yüzde 20′ye kadar bir düşüklük gösterirse bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlayarak, ikinci sınıfa geçilebileceğini kaydeden Bulut, aynı kanunun 180’inci maddesine göre ise, bir hesap döneminin iş hacmi belirlenen hadlerden yüzde 20‘yi aşan bir nispette fazla olursa veya arka arkaya ikinci dönemin iş hacmi belirlenen hadlere nazaran yüzde 20′ye kadar bir fazlalık gösterirse bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlayarak birinci sınıfa geçilebileceğini kaydetti. Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, mali yıl sonunda hangi defterlerin tasdik ettirileceğine ilişkin de şunları söyledi:

MÜKELLEFLER MALİ MÜŞAVİRLERİYLE İRTİBATA GEÇMELİ

 “Aralık ayı geldiğinde hangi defterlerin tasdik ettirileceği normal hesap dönemine tabi mükelleflerin aklına en sık takılan sorudur. Öncelikle bir konunun altını çizelim, e-defter mükellefi veya kağıt deftere devam eden mükelleflerin hepsi defter tasdik ettirmekle yükümlü. Kimin hangi defterleri tasdik ettireceğini   vergi mükellefi ve  limited şirket ve  anonim şirket sahipleri defterlerini tutturduğu  mali müşavirleri ile irtibata geçmelidir. Bu ay sonuna kadar yapılacak defter tasdikleri için  noterlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı ay sonu gelmeden  mali müşavir arkadaşlarla irtibata  geçmelidirler. e-Defter mükellefleri, yevmiye defteri ve defter-i kebir için, mükellefiyet başvurusunu zamanında yapmış olmak koşuluyla, bu iki elektronik defteri açılış ve kapanış tasdik ettirmemekle birlikte diğer defterlerin tamamını kağıt ortamda tutmak, tasdik ettirmek, kapanışı yapılması gerekenlerin de kapanışlarını yaptırmak zorundadırlar. e-Defter mükellefi olmayanlar için geçen seneden farklı bir durum yoktur. Mükellefler hesap dönemlerine göre bir önceki hesap dönemlerinin son ayında takip eden yıla ilişkin açılış onayına tabi defterlerin açılış işlemini, onay yenilemeye tabi defterler için hesap dönemi ilk ayında ara tasdik (onay yenileme) işlemlerini, takip eden 6’ncı ayın sonuna kadar yevmiye defteri kapanış işlemlerini yapmak zorundadırlar. Ayrıca Anonim Şirketler yönetim kurulu karar defterlerinin açılış tasdikini diğer defterler ile aynı zamanda yaptırmalı, takip eden yılın ilk ayında kapanış veya ara tasdik yaptırmalıdırlar. Ancak şirketler, ilgili hesap döneminin son ayında defterinde ara tasdik yaptırmaya yetecek kadar sayfası olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamalı; yeterli sayfa yoksa, mali yılın son ayı içerisinde yeni dönemde kullanacağı defterin açılış tasdikini yaptırmalıdır.” 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Yağ fiyatlarına zam geliyor! Son açıklanan rakam dudak uçuklattı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık