Ana Sayfa Sağlık Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası başladı

Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası başladı

Verem Hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda eğitimini amaçlayan ve bu yıl 70’incisi düzenlenen Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 7 Ocak’a kadar sürecek.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2017 Salı 15:06
Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası başladı

 Hafta boyunca, verem hastalığı hakkında vatandaşlar ve öğrenciler bilgilendirilerek, korunma yolları ve tedavisi hakkında eğitim çalışmalarına ağırlık verilecek. Vatandaşın ve öğrencilerin, hastalıktan korunma, bulaşma ve tedavisi hakkında bilgilendirilerek toplumun her kitlesine inilmesi hedefleniyor.

Yüzyıllardır var olan ve her yıl binlerce insanın yakalandığı verem (Tüberküloz) hastalığıyla savaşın amaçlandığı Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası start aldı.

 İnsanlık tarihi kadar eski bir hastalık olan Tüberküloz, halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini koruyor. Dünya Sağlık Örgütü, “Küresel Tüberküloz 2016 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz hastalığı halen sık görülüyor.

 Rapora göre dünya genelinde 2015 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıktı. Ayrıca tüberküloz, 2015’te dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisi olarak kayda geçti. 

2015 yılında 1,8 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetti. Ülkemizde ise yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azalıyor. 2005 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 20 bin 535 iken, 2015 yılında 12 bin 772’ye düştü.

 Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, konuya ilişkin bilgiler verdi. Veremin erken tedavi sonucu tedavi edilebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çeken Karaarslan, şunları söyledi: “Halkımızın verem hastalığı ve bu hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak ve verem hastalığının sebep olabileceği olumsuzluklar konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacı ile 1947 yılından beri her yıl Ocak ayının ilk haftasında “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” adı altında birtakım etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda “70’inci Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” bu yıl 01-07 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

TEDAVİ ÜCRETSİZ

Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Dispanseri Birimlerinde (VSD) veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Veremin tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenir. Yeni verem hastalarının tedavisinde standart tedavide genellikle iki ay 4 farklı ilaçla ve dört ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi (DGT) denilir. Tedavinin dispanserde ya da hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık