Ana Sayfa Siyaset Vekil Yusuf Başer'den Memura Müjdeli Haber

Vekil Yusuf Başer'den Memura Müjdeli Haber

Ak Parti Milletvekili Yusuf Başer, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısının birinci bölümünün kabul edildiğini söyledi. Bu tasarı ile memur ve muhtarlara büyük kolaylıklar getirileceğini, muhtarların net 940 lira olan ödeneklerinin bin 300 liraya yükseltileceğini, gübre ve yemde KDV’nin sıfırlanacağını, memurun çalıştığı sürelerin ilgili kurumca belirleneceğine değinen Başer, “Seçim öncesinde milletimize ne söz verdiysek yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2016 Cuma 10:25
Vekil Yusuf Başer'den Memura Müjdeli Haber

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan Kanun Tasarısı'nın birinci bölümünün kabul edilmesi, birçok memura, muhtarlara birçok kazanım sağlayacak.

GİRİŞİMCİYE VERGİ MUAFİYETİ

Ak Parti Milletvekili Yusuf Başer, Tasarının kabul edilen ilk bölümüne göre ilk defa iş kuran genç girişimcilere, 3 yıl boyunca kazançlarının bir kısmına gelir vergisi muafiyetinin getirileceğini belirterek, şu açıklamaları yaptı: “ Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olan, 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançların bir kısmı gelir vergisinden müstesna olacak.

ESNAFA DA MÜJDE

Tasarının getirdiği bir diğer düzenleme de basit usulde vergilendirilen esnaf için. Ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak. 8 bin TL'lik yıllık indirim tutarı, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden

belirlenecek. 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı alınmayacak.

MEMURA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKI

Memurların, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek. Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek. Doğum yapan kadın memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Bu süre içinde süt izni verilmeyecek, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay eklenecek. Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanacak. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur eşlerine, 8 haftalık iznin veya yarı zamanlı iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilebilecek.

MUHTAR ÖDENEKLERİ YÜKSELECEK

Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek. Gübre ve yemde, KDV sıfırlanacak.  Memurun çalışacağı süreler, ilgili kurumca belirlenecek. Polis, uzman erbaş ve uzman jandarmalarda gösterge artışı Emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanların yararlandığı emniyet hizmetleri tazminat oranları yüzde 25 oranında artırılacak.

Emniyet hizmetleri sınıfına dahil personelden yükseköğrenimli olanların ek göstergeleri de yükseltilecek.

İlköğretim çağına kadar yarı zamanlı çalışma Tasarı, çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getiriyor.

Yarı zamanlı çalışmada, mali haklar ile sosyal yardımlara ilişkin ödemelerin yarısı yapılacak. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler ise devam edecek. Bu dönemdeki hizmet süreleri, derece yükselmesi ile kademe ilerlemesinde yarım olarak dikkate alınacak. Fiili hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanacak.

Yarım zamanlı çalışılmaya başlanan günü izleyen ay başından itibaren normal zamanlı çalışılması halinde ödenmesi gereken sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının yarısı üzerinden sigorta primi veya emekli keseneği ödenecek. Ancak bunların genel sağlık sigortası primi sigortalı ve işveren yükümlülüğünde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının tamamı üzerinden ödenecek. 

YORUMLAR
  • yorum2016-01-29 17:48:32cafer bulut

    memlekette işsizlige bi çare vekilim loanları konumunu iyileşyirmek önemli degil biraz düşünürsenin genç işsiz hat safada

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık