Ana Sayfa Siyaset Vekil Yusuf Başer: Son sözü millet söyleyecek

Vekil Yusuf Başer: Son sözü millet söyleyecek

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer yakın zamanda Anayasa Komisyonunda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kuruluna gelmesi beklenen yeni anayasa değişikliği teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2016 Pazartesi 14:43
Vekil Yusuf Başer: Son sözü millet söyleyecek

“Anayasa Değişiklik Teklifi ile yeni, güçlü ve muktedir Türkiye’nin kapılarını açıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Başer,  Dünyaya hükmetmiş köklü bir tarihin mirasçısı olan Türkiye sadece 780 bin kilometrelik sınırlardan ibaret değildir. Türkiye’nin istikrarı mazlum milletler, gönül coğrafyamız, İslam Dünyası ve adalete susamış tüm insanlık çok önemlidir. Ülkemiz Koalisyon dönemlerinde siyasi istikrarsızlığın bedelini ekonomik kayıplarla çok ağır ödedi. Yapacağımız Anayasa Değişikliği ile Türkiye’nin istikrarsızlığına ve koalisyonlar dönemine nokta koyuyoruz” dedi. Yeni Anayasa teklifinin içeriği hakkında da bilgi veren Başer şöyle devam etti:

YENi SAYFA AÇILIYOR

“Bu anayasa değişikliği ile öngörülen hükümet sistemi kurgulanırken, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin eş zamanlı yapılması ve sistemde tıkanmanın ortaya çıkması halinde parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birlikte yenilenmesine imkan verilmektedir. Bu düzenlemeyle siyasal istikrarı konjoktörün dalgalanmalarına bırakmayacağız. Ekseriyeti genç nüfustan oluşan ülkemizde seçilme yaşını 18’e indirerek gençlerimizin ülke yönetimine aktif olarak katılımının yolunu açıyoruz. Yargı bağımsızlığı sağlanması ve yargının dış etkilerden arındırılması adına düzenlemeler yapıyoruz. Bu mihvalde Anayasa Mahkemesi’nin ve HSYK’nın yapısında değişiklikler öngörüyoruz. Askeri yargıyı tamamen kaldırıyoruz. Anayasa Değişiklik Teklifleri önümüzdeki hafta bendenizin de üyesi olduğu Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek ve TBMM Genel Kuruluna sunulacak. Anayasa değişiklik teklifimiz ile Darbeci ve vesayetçi anlayışı tarihin çöp sepetine atacağız. Anayasa Değişiklikleri toplumsal uzlaşma metinleridir.Teklifimiz Yüce Meclisten 367 ve yukarı oyla geçse bile  Referanduma götürmek suretiyle ferasetine güvendiğimiz milletimize son sözü söyleteceğiz.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ak Parti Yozgat İl Başkanlığı'ndan engellilere sandalye

Ak Parti Yozgat İl Başkanlığı'ndan engellilere sandalye

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık